3 KSIĄŻKI NA WEEKEND

#menelskiewybory

Fajna wiosna tego lata, idealna do czytania książek! 

ZŁY / LEOPOLD TYRMAND

Klimat starej Warszawy (czy to przedwojennej, czy z czasów PRL-u) zawsze bardzo mi się podobał.

Książki takie jak „Król” Twardocha, serial “Alternatywy 4”, “Zmiennicy” czy stare filmy Barei, to pozycje jak dla mnie ponadczasowe, które idealnie wprowadzają w klimat Warszawy tamtych czasów.

Dlatego, do przeczytania „Złego” Tyrmanda nie przekonało mnie to, że jest to najpoczytniejszy kryminał PRL-u, ale to, że akcja dzieje się, w powojennej Warszawie, która dopiero podnosi się po wojennych zniszczeniach.

W mieście, w którym ludzie powoli zaczynają czuć się bezpiecznie i które na nową zaczynają traktować jako swój dom, zaczynają się tajemnicze napady, z którymi próbuje poradzić sobie Ludowa Milicja.

Do kupienia TUTAJ

SPIENIONA HISTORIA EUROPY / MIKA RISSANEN, JUHA TAHWANAINEN

W zeszłym roku, miałem okazję zwiedzić kilka szkockich destylarni whisky.

To co zrobiło na mnie największe wrażenie, to fakt, z jaką pieczołowitością powstaje ten trunek – dbanie o jakość jęczmienia, importowanie beczek z konkretnego drewna, pilnowanie receptury – to naprawde robi wrażenie!

Przy tym wszystkim, piwo wydawało mi się zwykłym, nieskomplikowanym napojem.

Okazuje się jednak, że rodzajów piwa i sposobów ich ważenia jest multum i bynajmniej nie jest to tylko zmieszanie słodu z chmielem.

Dodatkowo okazuje się, że piwo towarzyszyło wszystkim ważniejszym epizodom historii Europy, począwszy od średniowiecza.

Na całe szczęście „Spieniona historia Europy” to nie klasyczny, nudny podręcznik ale ciekawy przewodnik, który pozwoli spojrzeć na zwykłego browara, w nowy, bardziej świadomy sposób.

Do kupienia TUTAJ

BÓL / ZERUYA SHALEV

“Ból” to powieść obyczajowa, która zadaje nam całą masę pytań.

Przede wszystkim o trwałość i filary relacji w których jesteśmy, o uczciwość względem partnera i siebie samego, czy warto grzebać w przeszłości oraz o to, jak dużo bólu można znieść.

I są to w większości przypadków pytania bolesne, bo nie zawsze odpowiedz jest taka, jaką być powinna.

I tak jest w przypadku Iris, głownej bohaterki, żony i matki, ustatkowanej kobiety, której życie i pozorna stabilność zmienia się, kiedy spotyka Ejtana, jej miłość z czasów młodości.

Mimo upływu wielu lat, okazuje się, że Iris żadnej odpowiedzi nie może być w stu procentach pewna.

UWAGA! Nie bójcie się, to nie romansidło:)

Do kupienia TUTAJ