Książki, które przeczytać powinien każdy mężczyzna. I kobieta!

#MenelskieWybory

Te trzy książki to “kamienie milowe” w moim postrzeganiu siebie, jako faceta. Pozwoliły mi stanąć stabilnie na nogach i odnaleźć się w czasach, w których od mężczyzn wymaga się z pozoru sprzecznych ról.

Pisane bez zadęcia, pozostawiające przestrzeń do własnych przemyśleń i interpretacji. A najważniejsze wydają się być tytułami, których najważniejszą funkcją jest pomoc w zrozumieniu siebie samego.

Kobietom zaś, podają na tacy to, kim mężczyzna jest i z czego wynika, że tak bardzo się od siebie różnimy. Jednocześnie podkreślając, że te różnice nadają sensu relacjom damsko – męskim.

Z Agatą Jankowską znamy się już od jakiegoś czasu. Poznaliśmy się zresztą, podobnie jak z dr Kempisty – Jeznach (o Niej poniżej – przyp. Menela) w radiowej Czwórce.

Agata razem z Michałem Pozdałem napisali książkę w formie wywiadu, dotykającą wszystkich aspektów męskości w dzisiejszym świecie. Jest więc o seksie, relacjach, męskiej psychice i społecznym podejściu do instytucji mężczyzny.

Największym atutem tego wydawnictwa jest podkreślenie istoty redefinicji pojęcia “męskości”. Ukazanie, że dzisiejszy wzorzec mężczyzny różni się diametralnie od wzorców jakie prezentowali nasi ojcowie czy dziadkowie.

Książka zadaje kłam rzekomemu “kryzysowi męskości” w ujęciu psychologiczno – społecznym. Stwierdzając jasno, że w tej materii jest to wymysł, nie do końca wiadomo czyj.

Zdecydowanie polecam ją chociażby po to aby zburzyć kompleksy z jakimi może zmagać się dzisiejszy mężczyzna. Będącymi echem patriarchalnych czasów wychowania nas przez nasze matki, bo przecież ojców, w tym aspekcie, w większości przypadków trudno było szukać.

Agata Janowska, Michał Pozdał: Męskie Sprawy 

Na tę książkę “wpadłem” poniekąd przypadkiem, będąc jednym z gości audycji Piotra Firana w Radiowej Czwórce. Wsród pozostałych gości była także autorka, dr Ewa Kempisty – Jeznach.

Pamiętam, że przed wejściem na antenę rozmawialiśmy ze sobą na temat tego nieszczęsnego “kryzysu męskości”. I ja, pełen dumy reprezentant “męskiego rodu” stwierdzam, jak zawsze zresztą, że ten kryzys to czyjś wymysł, że przecież my, mężczyźni mamy się naprawdę dobrze. Redefiniujemy pojęcie tego co męskie, a co męskie nie jest. Co od lat było dla nas potrzebne. Szczególnie w czasach kiedy partnerstwo w relacjach damsko – męskich (tak prywatnych, jak i zawodowych – przyp. Menela) staję się kluczowym elementem naszego wspólnego pożycia. Na co Ewa stwierdziła krótko:

“Społecznie i psychologicznie masz Menel rację. Z medycznego punktu widzenia niestety nie jest tak kolorowo. Spada Wam testosteron, a to w dłuższej perspektywie uderza w ród męski i niestety, potwierdza, że mamy kryzys męskości.

Przyznaje, zakuło mnie coś w żołądku. Pokornie jednak nie dyskutowałem z fachowymi argumentami medycznymi i czym prędzej zamówiłem książkę aby zgłębić temat.

No i niestety, społecznie to my może się jakoś zaczynamy odnajdować. Medycznie można być rzec, że trzeba nam zakasywać rękawy.

Problem jest duży ale nie beznadziejny! I jest światełko w tunelu!

Po przeczytaniu tej książki będziecie wiedzieć o co mi chodzi!

P/S.: Audycje możecie posłuchać TUTAJ, do czego Was zachęcam! 

Ewa Kempisty – Jeznach: Książka tylko dla mężczyzn

Tę książkę polecił mi mój terapeuta, kiedy siedząc na jego kozetce szukałem pomocy między innymi w aspekcie postrzegania siebie jako mężczyzna. I przyznaję, że jest to tytuł, który powinien znaleźć się na półce każdego faceta.

Jest to świetny drogowskaz do tego jak odnaleźć się czasach, gdzie od rodu męskiego wymaga się z pozoru sprzecznych postaw.

Ukazuje istotę roli ojców w wychowaniu swoich synów. Dotyka wszystkich aspektów życia mężczyzny. Jest więc o relacjach, seksie, życiu zawodowym, duchowym oraz tym z czym chyba mamy największy problem, życiem z samym sobą.

O ile każdą z tych pozycji dedykowana jest bezpośrednio mężczyznom, to szczególnie ten tytuł powinien być przeczytany przez każdą kobietę, która potrzebuje zrozumienia co nam w tych męskich łepetynach siedzi.

Steve Biddulph: Męskość – nowe spojrzenie