3 FILMY NA WEEKEND

#menelskiewybory

W ten weekend będzie trochę poważnie, trochę śmiesznie i na pewno ciekawie.

Zobaczcie, jakie filmy dla Was wybrałem tym razem! 

ZABIĆ DROZDA / reż: Rober Mulligan

Myślę, że raz na jakiś czas warto sięgnąć po klasykę kinematografii. Chociażby po to, żeby zobaczyć jak bardzo zmieniło się kino na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

“Zabić drozda” po raz pierwszy widziałem kilka lat temu, ale po raz kolejny postanowiłem obejrzeć go ostatnio, kiedy znalazłem go w jednej z internetowych wypożyczalni filmów.

Film z 1962 roku jest adaptacją powieści pisarki Harpers Lee o tym samym tytule, opowiadającej o problemie rasizmu w Stanach Zjednoczonych na początku ubiegłego wieku.

Biała Amerykanka oskarża czarnoskórego mężczyznę o gwałt.

Mimo, że sprawa z góry wydaje się przesądzona i wszyscy wydali już werdykt, w obronie oskarżonego staje najbardziej szanowany obywatel miasteczka, adwokat Atticus.

Wbrew oczekiwaniom mieszkańców, postanawia on podejść do swojego zadania bardzo uczciwie, starając się dowieść prawdy, nawet kosztem utraty dobrej opinii wśród swoich sąsiadów.

MAMA / reż: Xavier Dolan

Xavier Dolan w swoich filmach bardzo często porusza problemy w relacjach rodzinnych. W tym konkretnym filmie dotyka relacji matka – syn.

Diana nie radzi sobie ze swoim nastoletnim synem, który cierpi na ADHD nie radząc sobie z kompulsywnością, agresją i wybuchami gniewu.

Pomocą w poradzeniu sobie z synem okazuje się sąsiadka z naprzeciwka, dręczona własnymi problemami i traumami.

Film naprawdę w ciekawy sposób pokazuje to, jak ciężkie bywają relacje rodzinne i jak wiele dla nich musimy poświęcić.

Pokazuje też to, że czasem dla ratowania relacji i samego siebie warto odpuścić. 

Proste prawdy są zawsze najlepsze.

POWAŻNY CZŁOWIEK / reż: Joel / Ethan Coen

Żeby nie było tak poważnie, na koniec chciałbym zaproponować Wam czarną komedie braci Cohen, luźną interpretacje biblijnej przypowieści Hiobowej.

Tytułowy, poważny człowiek to Larry, typowy przedstawiciel amerykańskiej klasy średniej, który wiedzie ustatkowane, momentami nudne życie.

Wszystko zmienia się jednego dnia, kiedy na Larrego spadają wszystkie nieszczęscią począwszy od pozwu rozwodowego żony na problemach z bratem uzależnionym od hazardu kończąc.

Mimo wszystko Larry próbuje zachować powagę i ratować swoja małżeństwo i prostować wszystkie swoje problemy.