3 KSIĄŻKI NA WEEKEND

#menelskiewybory

Zobaczcie moje propozycje książek do przeczytania na ten weekend.   

WAMPIR / WOJCIECH CHMIELARZ

Kryminały czytam rzadko bardzo rzadko, właściwie ostatnim kryminałem była cała saga Millenium (czyli dobre kilka lat temu).

Po „Wampira” sięgnąłem zupełnie z przypadku szukając czegoś na półce z kryminałami.  Okazał się to przypadek zupełnie trafiony bo książka jest naprawdę ciekawa i wciągająca a przy tym na tyle krótka, że jest to pozycja na jeden długi wieczór (no dobra, dwa jeśli towarzyszy nam kieliszek wina:)). 

Głownym bohaterem jest Dawid, niedoszły student prawa próbujący swoich sił jako prywatny detektyw. Dawida nie da się lubić – jest arogancki, skupiony na sobie, naciąga swoich klientów na kase ale ma przy tym wszystkim odrobine sprytu i zaradności co pozwala mu utrzymać się na rynku.

Jego najnowsze zlecenie to zbadanie samobójstwa Mateusza –  dwudziestoletniego studenta, który według matki nie miał absolutnie żadnych powodów do skoku z wieżowca. Z początkowego, idealnego niemal obrazu Mateusza wraz z upływem czasu wyłania się obraz zupełnie innego, dalekiego od ideałów chłopaka, wplątanego w różnego rodzaju problemy.

Oczywiście książka obfituje w różnego rodzaju twisty i  poboczne wątki, które wraz ze zbliżaniem się do finału sprawy wywracają nasze dotychczasowe domysły do góry nogami.

Do kupienia TUTAJ

GŁÓD / MARTIN CAPARROS  

Wg naukowców ludzkość jest w stanie wytworzyć tyle jedzenia aby bez problemu wykarmić 9 milardów ludzi na Ziemi.

Niemniej jednak około milarda ludzi żyje w stanie chronicznego głodu i niedożywienia (z czego większość to dzieci poniżej 5 roku życia). 

Capparros rozkłada głod na czynniki pierwsze, opowiada o jego skutkach w ludzkim organizmie, o jego genezie, problemach z dystrybucją jedzenia, spekulacji cenami żywności, korupcji i walce o wpływy wielkich korporacji. Opowiada też o próbach niwelowania skutków głodu i walki z jego przyczynami, chociaż przez cały czas autor nie łudzi się że jest na ten problem jakiekolwiek rozwiązanie.

To co jest niesamowicie ważne w tej książce to to, że głod nie ma tu tylko twarzy głodującego, afrykańskiego dziecka. To także obraz głodujących rodzin w Indiach, Bangladeszu, Argentynie czy ludzi żywiąch się resztkami ze śmietników w Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych.

Książka jest niesamowicie ciężka, właściwie każda strona to inna historia konkretnej osoby czy rodziny która zmaga się z głodem. Warto ją przeczytać chociażby po to żeby docenić to w jakim dobrobycie żyjemy i docenić tak prozaiczną rzecz jak kromka chleba.

Do kupienia TUTAJ

CO BYŚ POWIEDZIAŁ SOBIE MŁODEMU / KATARZYNA BIELAS

„Co byś powiedział sobie młodemu” to książka raczej dla tych którzy lubią czasem posłuchać starszych i nierzadko mądrzejszych od siebie. 

Ta książka to 31 różnych historii, doświadczeń, przeżyć. Nie są to wywiady rzeki ze znanymi osobami (bo na to raczej nie starczyłoby miejsca) ale krótkie acz niesamowicie treściwe wnioski wyciągnięte z życiorysów osób które kojarzymy i znamy m.in z ekranów naszych telewizorów.

Każdy wywiad jest zupełnie inny ale też niemal z każdego można coś wziąć dla siebie. Cała książka jest niesamowicie inspirująca i skłaniająca do refleksji.

A co Ty powiedziałbyś sobie młodemu?

Do kupienia TUTAJ