CI, KTÓRZY ZMIENIAJĄ OTOCZENIE: PIOTR KRAŚKO

#menelskiewybory

“Widzowie to są mądrzy ludzie. I nie jest tak, że oczekują przede wszystkim taniej sensacji.”

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich dziennikarzy, który na ustach wszystkich pojawił się dopiero niewiele ponad rok temu.

Piotr Kraśko urodził się w 1971 roku w Warszawie i można powiedzieć, że przyszłość w telewizji miał trochę zaplanowaną od dzieciństwa. Jego matka, Barbara Pietkiewicz, była producentką filmową, a ojciec, Tadeusz Kraśko, dziennikarzem. Jeśli dodać do tego fakt, że macochą Kraśki była królowa polskiej telewizji, Nina Terintiew, a siostrą cioteczną Monika Zamachowska, wychodzi z tego bardzo telewizyjna rodzina.

Młody Piotr Kraśko w telewizji zadebiutował w programie młodzieżowym “5 – 10 – 15”, a później został spikerem w TVP. Potem był korespondentem TVP, najpierw w Brukseli, następnie w Rzymie, aż w końcu w Waszyngtonie. To sprawiło, że stał się znaczącym autorytetem w dziedzinie stosunków polsko-amerykańskich i samej polityki USA. Za swoją pracę dwukrotnie został nagrodzony Wiktorem w kategorii najlepszy prezenter i prezenter telewizyjny.

“Jest takie amerykańskie powiedzenie: “Dziennikarza nie ocenia się po tym, jak świetny artykuł napisał dziesięć lat temu, ale jaki napisał dziś, najdalej wczoraj”. I zawsze każdą rzecz powinno się robić z takim przekonaniem, jakby była tą, po której zostaniemy zapamiętani”.

W trakcie swojej kariery Kraśko relacjonował wiele ważnych, ale też tragicznych wydarzeń takich jak: katastrofalne w skutkach tsunami w Azji w 2004 roku, zamachy terrorystyczne w Londynie w 2005 czy katastrofa w Smoleńsku w 2010 roku.

Nie uciekał też od miejsc ogarniętych wojną. Efektem jego podróży do Rwandy była wydana w 2012 roku książka “Rwanda. W stanie wojny”

“Kiedy tam leciałem, wydawało mi się, że rozumiem dlaczego ci ludzie się mordują. Kiedy natomiast dwa tygodnie później stamtąd wyjeżdżałem, niby wiedziałem bez porównania więcej, ale tak naprawdę nic już nie rozumiałem.”

W latach 2012 -2016 Piotr Kraśko kierował redakcją wiadomości TVP, z której po 25 latach pracy został zwolniony w styczniu 2016 roku przez Jacka Kurskiego. Z widzami pożegnał się na Twitterze dziękując za wszystkie wspólnie spędzone lata i pisząc: “Wszystkiego dobrego i do zobaczenia”

Zwolnienie w atmosferze politycznego skandalu wcale nie zaszkodziło dziennikarzowi, a wręcz przeciwnie – przysporzyło mu sympatii widzów. Kraśko wrócił do telewizji.

Teraz można go oglądać zarówno jako prowadzącego program “Fakty z zagranicy” na kanale TVN24 BIS , jak i w nowej, bardziej rozrywkowej odsłonie jako współprowadzącego poranny program “Dzień dobry TVN”. Kraśko świetnie odnalazł się w nowej roli i wcale nie żałuje przejścia do rozmów na bardziej lekkie tematy, zwłaszcza, że jak sam przyznaje, te w gruncie rzeczy bardziej interesują ludzi.

“Czasem rozmawiamy w domu o Trybunale Konstytucyjnym, ale częściej o tym, czy nasze dzieci chorują, jak je leczyć, czy szczepić, czy sobie radzą w szkole, gdzie pojechać na wakacje, a gdzie pójdziemy na kolację. To takie prawdziwe rozmowy, jakie Polacy prowadzą w kuchni.”

źródła: Mateusz Stankiewicz – AFPhoto / DDVN