CI, KTÓRZY ZMIENIAJĄ OTOCZENIE: JACEK SANTORSKI

#menelskiewybory

“Stajemy się kimś, jeśli zarządzamy sobą, jeśli jesteśmy, spójni w intencjach, w tym, co planujemy, zamierzamy, zapowiadamy i potem robimy.”

Jacek Santorski, dziś jeden z najbardziej znanych psychologów biznesu zaczynał jako psychoterapeuta.

Urodził się w 1951 roku w Warszawie i najpierw ukończył studia magisterskie, a potem doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował między innymi jako terapueta, trener oraz superwizor treningu i psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W 1991 roku założył wydawnictwo Jacek Santorski & Co., które dziś znane jest jako Czarna Owca. Już po założeniu biznesu okazało się jednak, że rynek książkowy nie jest wcale taki łatwy. Zwłaszcza, że Santorski i jego wspólnik nie dogadywali się w kwestii wyboru oferty. Wspólnik kochał skandynawskie kryminały, a Santorski wolał stawiać na książki psychologiczne. Wydawnictwo nie radziło sobie najlepiej finansowo, a pożyczkę zaciągniętą na jego rozkręcenie trzeba było spłacać. I tak w połowie lat 90. Jacek Stantorski stał się jednym z pierwszych w Polsce konsultantów przedsiębiorców w zakresie psychologii biznesu.

“ (…)wpadłem w kulę śniegową osobistego zadłużenia. Wtedy zorientowałem się, że prowadząc wydawnictwo nie wyjdę z tego nigdy i muszę zacząć szukać pieniędzy gdzie indziej. I okazało się, że to, co robiłem jako psycholog od 30 lat, teraz mogę sprzedawać za zachodnie stawki w biznesie. I przez kilka lat, dzień po dniu, szkoląc menedżerów spłacałem „mój ogon”.

Opłaciło się, bo dziś Santorski jest jednym z największych ekspertów w swojej dziedzinie, która stała się także jego pasją. A w 2009 roku zdecydował się sprzedać swoje udziały w wydawnictwie, czego nie nigdy nie żałował:

“Moje wydawnictwo nie spełniało, w moich rękach, kryteriów zasady jeża (współwystępowanie pasji, talentu i pieniędzy). (…) I kiedy [wspólnik] przejmował moje udziały w wydawnictwie, miało obrót 2 miliony złotych, a teraz ma 23 miliony.”

Miłości do psychologicznej literatury nigdy nie porzucił i teraz o tym, jakie pozycje zrobiły na nim największe wrażenie można przeczytać na stronie www.jaceksantorski.plDziś Santorski wciąż uchodzi z jednowego z najwybitniejszych psychologów biznesu i nie może narzekać na brak zajęć. Jest współwłaścicielem firmy doradczej Values, a także dyrektorem Akademii Psychologii Przywództwa będącej studium post-MBA, dla ludzi, którzy mają przynajmniej 7 lat doświadczenia biznesowego i menedżerskiego. Na swoim koncie ma też pomoc w budowie struktur zarządzania w takich markach jak Lukas Bank czy Eurobank. W latach 2012-2014 był też członkiem Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady mInistrów.

Jedną z rzeczy, którą uczy swoich kursantów jest umiejętność wprowadzenia w życiu mikro zmian:

“Chodzi o to, żeby postanowienie, które sobie stawiamy było bardzo konkretne, żeby znaleźć jakąś mikro korektę w swoim postępowaniu, która może przynieść makro efekty. Niech to będzie mikro zmiana, jedna prosta zasada, ale trzymajmy się jej.”

Santorski przekonuje, że sam stosuje się do zasady mikro zmian, a wyznaczenie ich sobie może przydać się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

To jakie będą Wasze mirko korekty?

 

Swoją drogą polecam Wam ostatni wywiad Łukasza Jakóbiaka z Jackiem Santorskim:

*Cytaty pochodzą z wywiadów dla Inn Poland (http://innpoland.pl/125867,oduczam-sie-tego-co-juz-umiem-jacek-santorski-w-ekskluzywnym-wywiadzie) i “Polska Times” (http://plus.polskatimes.pl/opinie/a/jacek-santorski-aby-byc-autorytetem-dla-innych-trzeba-najpierw-byc-kims-wywiad,11640044)

źródła: www.mtp.pl/ appx.pl/ www.tygodnikprzeglad.pl