KINA, KTÓRE LUBIĘ

#menelstwosieszerzy

O tyle, o ile nie jestem entuzjastą multipleksów, i praktycznie w ogóle w nich nie bywam, to kina studyjne są tymi w których jestem tak często jak to jest możliwe. Głównie ze względu na klimat jaki tworzą same w sobie, swoją architekturą, historią ale także i repertuarem. Nie wiem czy moja obserwacja ma poparcie w rzeczywistości ale zauważyłem, że tematyka kin studyjnych staje się bliższa dla coraz większej liczby ludzi, co jest bardzo pocieszające, bo daje nadzieję, że te które zostały nie podzielą losu, chociażby takiego jaki spotkał warszawską Feminę. 

Mam nadzieję, że nikt z Was nie pomyśli sobie: “co u licha robi taki post na blogu Menela” a raczej podejdziecie do niego z entuzjazmem. Może sami wskażecie mi Wasze ulubione kina w Polsce, w których jeszcze nie byłem, a które warte są tego aby do nich wpaść.
Nie jest oczywiście, to żaden ranking kin, a moja subiektywna selekcja czterech, warszawskich kin w których bywam i które Wam polecam.

KINO LUNA / Marszałkowska 28, Warszawa

luna1

W Lunie jestem chyba najczęściej, głównie dlatego, że mieszkam bardzo blisko tego kina.

Samo kino znajduje się przy hipsterskim Placu Zbawiciela, a pierwszy seans w nim miał miejsce 22 lipca 1962 roku.

To co lubię w Lunie, to fakt, że jestem w stanie obejrzeć tam sporą ilość filmów, których raczej nie zobaczę w masowych multipleksach (choć i tych nie brakuje, bo wiadomym jest, że na takich seansach kino zarabia najwięcej). Dodatkowo Luna organizuje nader często seanse tematyczne, gdzie jestem w stanie zgłębić tematykę podróżniczą, kulturową czy chociażby historyczną dla danego okresu.

Najbardziej jednak lubię momenty, kiedy jestem w stanie być praktycznie sam na sali kinowej. Tak, jestem z tych ludzi, co lubią czasami samotnie posiedzieć w kinie.

Ceny w Lunie kształtują się w przedziałach:
TANI PONIEDZIAŁEK: 9 – 11 zł
WTOREK – ŚRODA: 16 – 19 zł
CZWARTKI: 16 zł
PIĄTEK – NIEDZIELA / ŚWIĘTA: 18 – 22 zł

luna4 luna2

 

KINO KULTURA / Krakowskie Przedmieście 21/23

kultura

Kino Kultura, które ma swój początek w okolicach lat 60-tych, natomiast w 2006 roku przeszło gruntowny remont. Było to sporym wyzwaniem, z racji tego, że budynek w którym znajduje się kino podlega konserwatorowi zabytków, co jest zrozumiałe, bo przecież mówimy o Starówce.

O ile za samą Starówką nie przepadam, to Kultura jest miejscem na mapie na stałe zapisanym w moim azymucie.

Ceny w Kulturze:
PONIEDZIAŁEK: 12 zł
WTOREK – PIĄTEK (do 17:00): 14 – 17 zł
PIĄTEK (od 17:00) – NIEDZIELA: 16 – 19 zł

kultura1 kultura2

 

KINO PRAHA / Jagiellońska 26

praha

Praha to kino, któremu chyba najbliżej do typowych multipleksów, szczególnie ze względu na jego architekturę. Jednak jest to spowodowane tym, że w 2007 roku gmach kina, który powstał w 1948, został wyburzony i w jego miejscu powstał nowy, trójsalowy multipleks na 555 widzów. Fasada kina została ozdobiona 12 płaskorzeźbami znanych polskich aktorów.

Mimo to, Praha znajduje się w tym zestawieniu, ze względu na historię jaka stoi za tym kinem, repertuar, a także lokalizację na warszawskiej Pradze, do której z sentymentem wracam.

Ciekawostką jest także fakt, że jest to pierwsze kino cyfrowe w Polsce.

Cennik kina Praha:
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK (do 16:55): 15 – 18 zł
PIĄTEK (17:00) – NIEDZIELA: 18 – 22 zł

praha2 praha1

 

KINO STACJA – FALENICA / Patriotów 44a

falienica-2

Kino Stacja Falenica jest najdalej położonym kinem od Centrum Warszawy. Jednak wartym uwagi, ze względu na lokalizację, którą jest działająca stacja PKP Falenica. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie odgłos przejeżdżających pociągów nadaje wyjątkowego klimatu podczas seansu.

To kino sprawia, że możemy poczuć się jak w kawiarni, bo zarówno przed seansem jak i w czasie jego trwania, jesteśmy w stanie zamówić “coś na ząb”.

W kinie brakuje typowych foteli, tak jak możecie zobaczyć na zdjęciach. W ich miejscu zostały ustawione stoliki z krzesłami.

Nie pamiętam jak trafiłem do Falenicy, ale jest to kino, które na trwałe zapisało się w mojej pamięci. Lubię odświeżać tę pamięć będąc na filmie w tym miejscu.

Cennik Kino Stacji – Falenica:
PONIEDZIAŁEK – CZWARTEK: 15 – 17 zł
PIĄTEK – NIEDZIELA: 17 – 19 zł

falienica-6 falienica-3

zdjęcia wykonane aparatem: OLYMPUS PEN-F