MARKI, KTÓRE WARTO ZNAĆ: TIMBERLAND

#menelskiewybory

“Zrobienie w całości skórzanych butów, które będą wodoodporne było uważane za niedorzeczne – nikt nie sądził, że to ma jakikolwiek sens” – Sidney Swartz, twórca słynnych Original Yellow Boot marki Timberland.

Marka Timberland powstała w 1918 roku w Bostonie, choć przez wiele lat nosiła zupełnie inną nazwę. Założył ją Nathan Swartz, rosyjski imigrant pochodzący z rodziny z długimi szewskimi tradycjami. Karierę w USA Swartz zaczął jako pomocnik cholewkarza, ale szybko awansował.

W 1952 roku kupił połowę firmy Abington Shoe Company, a już trzy lata później wykupił resztę do współpracy zapraszając swoich synów – Hermana i Sidneya. Przez pierwsze 10 lat firma zajmowała się głównie szyciem butów na zamówienie dla większych marek.

W 1965 roku rodzina Swartzów zaprezentowała światu rewolucyjną technologię formowania wtryskowego, która pozwalała połączenie podeszwy buta z cholewką bez konieczności szycia, co dało początek pracy nad wodoodpornymi skórzanymi butami.

Największy przełom nastąpił w 1973 roku, kiedy Sidney Swartz zaprezentował kultowe dziś Original Yellow Boot, które wtedy nosiły nazwę Timberland. Buty stworzone z myślą o ciężko pracujących robotnikach z Nowej Anglii powstały z 39 części, a na ich wykonanie potrzeba było aż 80 różnych kroków. A co najważniejsze były wodoodporne.

Choć przy ich projektowaniu skupiano się na praktyczności, już niedługo miały się też stać ważnym modowym dodatkiem.

Przełomowe w latach 70. wodoodporne buty szybko zyskały uznanie klientów i pozwoliły firmie otworzyć kolejne sklepy. W związku z tym, że marka zaczęła być kojarzona ze swoim flagowym produktem, w 1978 roku rodzina Swartzów podjęła decyzję o zmianie nazwy na Timberland.

Po ugruntowaniu statusu na amerykańskim rynku Timberland na początku lat 80. otworzył pierwszy zagraniczny sklep we Włoszech. Marka szybko zyskała tam popularność dzięki Paninaro młodzieżowej subkulturze, której znakiem rozpoznawczym było przesiadywanie w fast foodowych kafejkach, Levisy 501 i właśnie Timberlandy.

W USA największy szał na słynne żółte buty rozpoczął się w latach 90., kiedy pokochała je subkultura hip hopowa.

Michel Marriot, dziennikarz “New York Timesa” w jednym ze swoich artykułów napisał, że w latach 90. Original Yellow Boot były popularniejsze niż słynne Jordany. A zainteresowanie nimi zmusiło konkurencje jak Nike, Reebok czy Adidas do rozszerzenia swojej oferty o podobne modele.

W Timberlandach chodzili wszyscy znani raperzy, a niektórzy nawet pisali o nich piosenki. Nazwa marki pojawia się m.in. w “Suicidal Thoughts” Biggie’go. A producent muzyczny Timbaland podobną dostał swoją ksywkę właśnie ze względu na zamiłowanie do słynnych żółtych butów.

Original Yellow Boot do dziś pozostają kultowymi butami, a chętnie pokazują się w nich m.in. Kanye West, Pharrell Williams, Jay Z czy Rihanna. Co ciekawe, od lat 70. niewiele zmieniło się w procesie produkcji butów, dalej używane są te same komponenty, ale dodano do nich m.in wkładkę anti-fatigue zmniejszającą zmęczenie stopy i zapewniającą absorpcję wstrząsów.

Sukces Timberland tkwi jednak nie tylko w świetnym flagowym produkcie, ale też w wyczuciu czasu. Marka bardzo wiele działań, nie tylko komercyjnych, podejmowała jako pierwsza na rynku. W 1987 roku jako pierwsza firma obuwnicza zdecydowała się na stworzenie swojej telewizyjnej reklamy. Rodzina Swartzów bardzo szybko zrozumiała też przywiązanie konsumentów do logo i zdecydowała się umieść swoje, co było przełomem, na zewnętrznej stronie buta.

Już w 1992 roku marka zaprezentował kampanię “Give Racism The Boot”,w której opowiadała się przeciwko dyskryminacji na tle rasowym. Już w latach 90. marka zaczęła wspierać działania ekologiczne i podpisała się pod dokumentem przygotowanym przez Coalition for Environmentally Responsible Economies (CERES), który promował zrównoważoną produkcję. A w czasie akcji ratunkowej pod zamachu na World Trade Center ratownikom, których buty dosłownie roztopiły się na miejscu tragedii, podarowała nowe pary.

Od lat Timberland to już nie tylko buty, ale też świetna odzież outdoorowa.

To w tej właśnie kategorii marka zaprezentowała swoją kolejną innowację czyli system CLS – Compatible Layering System. To rozwiązanie, które pozwala nosić ulubioną kurtkę przez cały rok dostosowując jej grubość i ilość warstw do pogody. W cieplejsze dni można wybrać samą parkę, a na nieco chłodniejsze podpinkę. Albo założyć kurtkę wraz z podpinką. A, że mówimy o Timberlandzie to oczywiście kurtka jest wodoodporna i wyposażona w technologię Dryvent, która ochrania przed przemoczeniem, a jednocześnie wewnętrzna część kurtki pozwala skórze oddychać.

Z systemem CSL wybrać można dwa modele klasyczną parkę, albo granatową kurtkę inspirowaną modelami noszonymi przez amerykańskich komandosów.