FESTIWAL WHISKY – JASTRZĘBIA GÓRA 22-23.08.2014 R.

#menelstwosieszerzy

Tydzień temu w Jastrzębiej Górze został zorganizowany I FESTIWAL WHISKY.

 cover
Punktem tego wydarzenia była premiera 26-letniej WHISKY GLENFIDDICH EXCELLENCE, ale o tym napiszę Wam w jednym z kolejnych postów.
Obecność na tym festiwalu pozwoliła mi zupełnie inaczej spojrzeć na kulturę picia Whisky i na cały anturaż związany z momentem w którym otwiera się butelkę tego dobrego alkoholu.

6

Whisky jakie próbowałem to m.in. szkocka GRANT’S oraz irlandzka TULLAMORE D.E.W 
 21 16

GRANT’S to najstarsza szkocka Whisky typu BLENDED, czyli odpowiednio łączona whisky słodowa oraz zbożowa.
 To co charakterystyczne dla tej Whisky to fakt, że jako jedyna podlega tzw. FINISZOWANIU DREWNEM, co oznacza, że w ostatnim etapie dojrzewania smaku Whisky alkohol dodatkowo leżakuje w specjalnie wyselekcjonowanych beczkach w okresie od 3 do 6 miesięcy. 

17 2

Jedną z kolejnych marek jakie próbowałem była irlandzka TULLAMORE D.E.W, whisky także z gatunku blended. Charakterystyczne dla tej marki, jest to, że słodowany i niesłodowany jęczmień, jaki jest wykorzystywany przy produkcji, jest suszony w zamkniętych piecach a nie bezpośrednio nad ogniem, przez co whisky nie ma charakterystycznego dla niektórych whisky smaku i aromatu “wędzonki”

 

Masterclasses tych dwóch marek prowadzone były przez globalnych ambasadorów marek JOHNA QUINN – marka TULLAMORE D.E.W oraz ROBA ALLANSONA ambasadora marki GRANT’S.
Dzięki Nim zwróciłem uwagę na właściwe testowanie whisky, która dopiero kiedy zostanie ogrzana ciepłotą naszego ciała (poprzez objęcie kieliszka w całej dłoni na kilka minut) pozwala wydobyć pełen aromat swojego smaku.

12 3

Dzięki świetnej kolacji połączonej z foodpairingiem zorganizowanej przez gdyńską restaurację SZTUCZKA mogliśmy przekonać się, że whisky świetnie komponuje się z jedzeniem, jak chociażby z Wołowiną, Gravlaxem, Kaszanką czy słodką przeciwwagą w postaci Panna Cotty.

 
Myślę, że dzięki takim festiwalom jest szansa na zwiększenie kultury picia alkoholu i zwrócenia uwagi na fakt, że poza wódką i piwem są jeszcze lepsze alkohole, takie jak Whisky (w różnych kategoriach cenowych, przez co nie jest czyni to zeń alkoholu tylko dla elit).

11 10 20 15 14 5 18

więcej o festiwalu: FESTIWAL WHISKY
zdjęcia: Mateusz Pawelski
post sponsorowany