Moda, którą trzeba znać: Pitti Uomo

#menelskiewybory

Targi Pitti Uomo to coś na co czeka cała branża mody męskiej.

Masa wystawców, projektantów i świetnie ubranych mężczyzn na kilka dni zmienia wygląd całej Florencji.

Jestem niesamowicie podekscytowany tym, że w tym roku będę mógł sam być częścią tego wydarzenia!

Dwa razy do roku portale modowe i media społecznościowe zalewają zdjęcia wyjątkowo dobrze, elegancko ale też odważnie ubranych facetów. To znak, że we Florencji trwają targi Pitti Uomo – jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu mody męskiej.

Historia Pitti Uomo sięga właściwie aż lat 50. XX wieku, choć pierwsza edycja imprezy odbyła się dopiero w 1972 roku.

W 1951 roku włoski arystokrata i handlowiec Giovanni Battista Giorgini zorganizował we Florencji pierwszy pokaz “High Italian Fashion Show”, który miał na celu zareklamowanie włoskiej mody kupcom z Ameryki.

Giorgini namówił kupców, którzy i tak odwiedzali Londyn i Paryż na przystanek we Włoszech i zaprezentował im na początku tylko damskie kolekcje takich marek jak Fabiani, Simonetta i Veneziani.

Włoska moda bardzo spodobała się za Oceanem, a Florencja, na długo przed Mediolanem, stała się stolicą włoskiej mody.

Po latach okazało się, że moda damska to za mało, i tak w 1972 roku odbyła się pierwsza edycja targów Pitti Uomo, które miały prezentować dokonania włoskich marek modowych skupiających się na potrzebach mężczyzn.

Targi szybko się rozrosły i dziś swoje edycje mają też Pitti Bimbo czyli targi dla dzieci, Taste z jedzeniem i Fragranze z perfumami.

Pierwsze edycje Pitti Uomo skupiały się głównie na strojach oficjalnych, a swoje oferty prezentowali głównie projektanci koszul, garniturów, spodni wizytowych i krawatów. W sumie około 30-40 marek, a wśród nich jako debiutanci takie nazwiska jak Giorgio Armani czy  Ermenegildo Zegna.

Organizowane dwa razy do roku targi szybko stały się obowiązkowym punktem w kalendarzu każdego znawcy męskiej mody.

Opuściły też mury Sala Blanca w Palazzo Pitti, gdzie początkowo były organizowane i przeniosły się do imponujących wnętrz Fortezza da Basso zmieniając się w wielki festiwal mody z pokazami, prezentacjami i mnóstwem wydarzeń towarzyszących.

Dziś Pitti Uomo jest wydarzeniem promującym już nie tylko włoską modę męską, ale po prostu najlepszą męską modę z całego świata.

W ciągu kilku dni imprezę odwiedza ponad 30 tys. osób: dziennikarzy, kupców, blogerów, stylistów i pasjonatów mody.

Na najbliższej, już 92 edycji, która odbędzie się 13-16 czerwca swoje kolekcje zaprezentuje 1220 marek z czego prawie 45 proc. będzie pochodziło z krajów innych niż Włochy, a wśród nich znajdą się takie marki jak JW Anderson czy Christian Louboutin.

Pitti Uomo to jednak nie tylko moda z wybiegów, ale też moda uliczna tworzona przez tzw. “Pitti People”, czyli ciekawie ubranych mężczyzn, których kolorowe, niezwykle wysmakowane i oryginalne stylizacje zalewają internet w trakcie trwania imprezy.

Zresztą patrząc na niektóre z tych stylizacji można dojść do wniosku, że są one ciekawsze od samej mody prezentowanej na targach, bo nigdzie indziej faceci nie są tak odważni, ale zarazem wysmakowani w swoich modowych wyborach. 

 

źródła: cravatteitaliane.com / msicollege.com / supermen.tocka.com.mk / dgrie.com / www.dgrie.com