KONKURS: EKSKLUZYWNY MENEL X GLOOMY SUNDAY

#menelstwosieszerzy

Przez spory okres czasu, jeżeli chodzi o okulary to uznawałem jedynie te przeciwsłoneczne, i to tylko w lato, pierwsze lepsze o jakichkolwiek filtrach nie wspominając. W chwili obecnej okulary traktuję jako część swojej garderoby, na równi z zegarkiem czy innymi akcesoriami.

 Razem z chłopakami z Gloomy Sunday przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek odnośnie tego jak dobierać okulary, a dla tych z Was, którzy wytrwają do końca tego postu mamy fajny KONKURS (!) z jeszcze fajniejszymi nagrodami.

facjata

NA POCZĄTEK

– okulary, podobnie jak np. buty czy okrycia wierzchnie powinniśmy dobierać do całości naszej garderoby, oczywiście o ile nasze finanse nam na to pozawalają; 

– kiedy jednak nasze finanse uniemożliwiają nam wybranie kilku par okularów powinniśmy wybrać mocno uniwersalną “główną parę okularów”, która zostanie dobrze dopasowana do kształtu twarzy i będzie łatwa do wpasowania w większą część garderoby; 


– przed zakupem okularów warto pomyśleć nad celem jaki chcemy osiągnąć nosząc je na nosie, tzn. czy chcemy traktować je jedynie jako narzędzie korekcji wzroku lub ochronę przed słońcem – wtedy będziemy starać się je zapewne ukryć, na tyle na ile będzie to możliwe; 


– jeżeli jednak chcemy aby okulary były tą częścią garderoby, która ma podkreślać to jak wyglądamy (do czego zachęcam) ich użyteczność schodzi wtedy na plan dalszy, jednak cały czas ma znaczenie; 

 

KSZTAŁT TWARZY A OKULARY

Twarz kwadratowa 

Taka twarz dobrze prezentuje się w oprawkach szerokich z dolnymi krawędziami o kształcie owalnym lub okrągłym. Jeśli oprawki są szersze niż najszersza część twarzy, stwarza to wrażenie twarzy bardziej pociągłej. Zatem dla tego kształtu twarzy odpowiednie są okulary lekko zaokrąglone co złagodzi nieco ostry kontur linii twarzy. Dobrym pomysłem mogą być oprawki tylko z górnym fragmentem ramki, a dołem montowanym na żyłce bądź górnym elementem z tworzywa a dolnym metalowym.

kwadrat

Twarz okrągła
Najlepsze będą oprawy o wydłużonych, kanciastych, prostych kształtach. Wyraziste, ciemne kolory również zmniejszają wrażenie pulchności. Należy unikać okularów zaokrąglonych, które pogłębią to wrażenie!

okra%cc%a8g%c5%82a

Twarz trójkątna
Oprawy powinny być raczej płaskie, owalne, z nieco przesadnie zarysowanymi poziomymi krawędziami co pozwoli na zaakcentowanie i rozciągnięcie wysokiego podbródka. Idealne byłyby na przykład okrągłe okulary w stylu lotniczym. Dobrze wyglądać będzie też delikatna ramka z prostą poziomą linią górną. Najlepiej unikać okularów ze zbyt szerokim mostkiem.

trojka%cc%a8tna

Twarz podłużna
Najlepsze będą oprawki szerokie, stosunkowo duże, delikatnie owalne, lub z ostro zarysowanymi krawędziami. Ważne by złamać pociągłość twarzy. Wyrazistość opraw również zmniejszy wrażenie wydłużenia.

pod%c5%82uz%cc%87na

Twarz owalna
Twarz owalna jest uważana za twarz idealną jako że można do niej dopasować niemalże wszystkie rodzaje opraw.

 

SOCZEWKI

Najbardziej popularne są wykonane z polimeru CR-39. Potocznie znane jako standardowe soczewki “plastikowe” montowane w większości okularów korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych. Materiał ten ma dobre właściwości optyczne, jest o połowę lżejszy niż soczewki mineralne (szklane) i dużo bardziej niż one odporne na uszkodzenia. Z uwagi na swoją cenę, właściwości oraz możliwości uszlachetnień w większości przypadków jest to najbardziej odpowiedni materiał. 

 

MAM PYTANIE:

  1. Co wybrać jeżeli prowadzę aktywny tryb życia i potrzebuję bardzo wytrzymałych soczewek?

Najlepszym rozwiązaniem będą soczewki wykonane z Trivexu. Soczewki z tego materiału mają bardzo dobre właściwości optyczne, są lekkie, niezwykle odporne na uszkodzenia, działanie temperatury czy (z pomocą odpowiednich powłok antyrefleksyjnych) zarysowania. Tutaj jednak pojawia się kwestia zwiększonego wydatku.

  1. Jakie soczewki wybrać, jeżeli moja wada jest duża?

Jeżeli wartość Twojej korekcji jest duża, wybierz soczewki wysoko-indeksowe. Wykonane są z materiałów zapewniających tą samą korekcję jednak z zastosowaniem lżejszych oraz cieńszych soczewek. Wybierając takie soczewki jesteście w stanie zminimalizować grubość soczewek, które przy dużych wadach wzroku mogą tworzyć nieestetyczny efekt.

  1. Co z soczewkami mineralnymi (szklanymi)?

Teoretycznie nie powinny być już montowane. Najnowsze rozwiązania zapewniają podobne właściwości optyczne z dużo lepszymi właściwościami mechanicznymi. Soczewki szklane są ciężkie, łatwe do zbicia i dają małe możliwości  jeżeli chodzi o uszlachetnienia. Montowane są jedynie na specjalne życzenie.

  1. Jak można uszlachetnić soczewki i czym są powłoki antyrefleksyjne?

Głównym zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest zwiększenie przejrzystości soczewki poprzez wyeliminowanie odbić. Dodatkowo, mogą pojawić się na niej warstwy takie jak:

 – utwardzająca (zwiększającą odporność na zarysowania oraz uszkodzenia),

 – hydrofobowa (zmniejsza przyleganie kropli wody do powierzchni soczewki)

 – oleofobowa (zmniejsza przyleganie cząsteczek tłuszczu do powierzchni soczewki, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości).

Poszczególne warstwy zapewniają również wysoką przejrzystość soczewki, zwiększając kontrast widzenia oraz poprawiając jego komfort. Wbrew panującym opinią, soczewki z powłoką antyrefleksyjną nie służą jedynie do pracy przy komputerze- rzeczywiście, przy korzystaniu z ekranu są one niezwykle pomocne, jednak znajdują one zastosowanie podczas innych codziennie wykonywanych czynności a w zasadzie podczas całego okresu korzystania z okularów.

  1. Czy jest sens noszenia “zerówek”?

Tak, jednak pod jednym warunkiem – soczewki muszą posiadać powłokę antyrefleksyjną. Konkretne warstwy pomogą wtedy zwiększyć komfort pracy oka oraz zablokują promieniowanie UV docierające do oka. W przypadku korzystania ze zwykłych soczewek nie posiadających uszlachetnień (dostępnych chociażby w sklepach odzieżowych) może dojść nawet do pogorszenia widzenia.

 

WYBÓR SOCZEWEK OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH:

Pierwszą zasadą jest zakup okularów z odpowiednimi filtrami blokującymi szkodliwe promieniowanie UV. Co ważne- naklejka informująca o 100% blokowaniu takiego promieniowania nie jest wystarczającym dowodem. Najlepszym sposobem na zakup dobrej jakości okularów jest dokonanie zakupu w zakładzie optycznym. Większość z nich posiada sprzęt pozwalający sprawdzić ilość przepuszczalnego przez soczewkę promieniowania. Warto patrzeć również na cenę- nie jest możliwe wykonanie dobrej jakości soczewek za kilkanaście złotych. Na stronie GLOOMY SUNDAY możecie skorzystać z pomocy przy doborze okularów:GLOOMY SUNDAY

 

KONKURS

Do wygrania są 2 BONY PO 1000 ZŁ KAŻDY do wykorzystania w sklepie GLOOMY SUNDAY!

Jak je zdobyć?

Na INSTAGRAMIE wrzućcie Wasze autorskie zdjęcie inspirowane hasztagiem:

#MENELSKIEBRYLE*

   

2 najbardziej kreatywne i powiązane z hasztagiem zdjęcia wygrywają!

konkurs trwa do 29.03.2015 

*pamiętajcie aby zdjęcie oznaczyć hasztagiem #menelskiebryle