DLACZEGO KAŻDY MĘŻCZYZNA POWINIEN MIEĆ SZTYBLETY?

#menelstwosieszerzy

„ Królowa Wiktoria chodziła w nich codziennie i to jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo przywiązana była do tego wynalazku” J Sparkes – Hall, twórca pierwszych sztybletów.

Są wygodne, pasują do wszystkiego, a do męskiej szafy przywędrowały z garderoby brytyjskiej królowej Wiktorii. Mówiąc o sztybletach trzeba jednak zacząć od pewnego uściślenia. W języku polskim sztybletami określa się buty na niewielkim, szerokim, płaskim obcasie i z nierozcinaną cholewą ponad kostkę, zaopatrzoną w elastyczną gumę ułatwiającą ich wkładanie. W języku angielskim rodzajów sztybletów jest kilka, a te z elastyczną gumą noszą nazwę „Chelsea boots” i wbrew pozorom wcale nie zostały stworzone do jazdy konnej.

Pierwszą parę w 1851 roku zaprojektował J.Sparkes – Hall na zamówienie rządzącej Wielką Brytanią królowej Wiktorii. Królewski szewc przygotowując wygodne do chodzenia buty skorzystał z opatentowanego kilka lat wcześniej, równocześnie w USA i Wielkiej Brytanii, nowego wynalazku – wulkanizowanej gumy.

j-sparkes-hall-elastic-ankle-boots-from-1851

Początkowo sztyblety używane były głównie do chodzenia, a dopiero potem przystosowano je także do jeździectwa. Szybko też stały się butami noszonymi zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn

Na swój pierwszy z kilku sukces i używaną do dziś angielską nazwę musiały poczekać do lat 50. Wtedy sztyblety szczególnie upodobała sobie artystyczno – towarzyską śmietanka spędzająca czas w pobliżu King’s Road w Londynie. Grupę reżyserów, artystów i ludzi socjety nazywano „Chelsea Set” i stąd do noszonych przez nich butów przylgnęła nazwa „Chelsea Boots”.

W latach 60. w produkowane przez londyńskiego szewca Anello & Davide sztyblety na nieco cieńszym kubańskim obcasie wyposażyli się wszyscy Beatlesi. Na ulicy w klasycznych sztybletach pokazywali się modsi łączący je z dosyć obcisłymi dżinsami, koszulkami polo i marynarkami. A Steed ( grany przez Patricka Macnee) z serialu „Rewolwer i melonik” nosił sztyblety z pełnym trzyczęściowym garniturem i obowiązkowym melonikiem.

Uważany fan „Gwiazdnych wojen” na pewno zauważy, że Stormtrooperzy z oryginalnej trylogii George’a Lucasa noszą właśnie białe sztyblety!

W ostatnich kilkunastu latach sztyblety uważane były głównie za obuwie gwiazd rocka, chętnie nosił je między innymi Pete Doherty. Do mainstreamu wróciły w sezonie jesień/zima 2013, kiedy pojawiły się w kolekcjach Saint Laurent i Burberry Prorsum.

Z czym je nosić? W sztybletach najlepsze jest właśnie to, że dobrą parę można nosić dosłownie ze wszystkim. Na rockowo z czarnymi dżinsami i ramoneską, albo bardziej na luzie z wywiniętymi lekko granatowymi dżinsami i np. koszulką polo oraz swetrem. Ale też świetnie sprawdzą się w wersji eleganckiej z garniturem, spodniami w kant i koszulą lub eleganckim dwurzędowym płaszczem.

fashion_style

Wybierając sztyblety najlepiej zdecydować się na porządny, skórzany model, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie nam służył przez lata. Na początek warto wybrać klasyczny czarny lub brązowy model, a potem zacząć zabawę np. z kolorową podeszwą albo zamszową wersją.

Wybrałem dla Was najciekawsze modele sztybletów w 3 progach cenowych.

NISKA PÓŁKA CENOWA ŚREDNIA PÓŁKA CENOWA WYSOKA PÓŁKA CENOWA
2220583720005_lasocki_for_men-mb01-roma-02_czarny_pl_08 0000198725549_geox-u6482c000ffc6003_ai_1 0000198741334_ralph_lauren-a86-xz05i_xy05i_xw05o_brown_jf_01
wrangler-tanie kazar-srednie joop-drogie
0000197595365_lasocki-mi07-a307-a56-04__granatowy_anp_01 tanie polo-drogie
clarks-tani vagabond-sredni polo-drogi
szare-tanie szare-srednie szare-drogie