Twoja Twarz Brzmi Znajomo #3: RYSZARD RYNKOWSKI – DZIEWCZYNY LUBIĄ BRĄZ

#TwojaTwarzBrzmiZnajomo

“Nie rozumiem, czemu robi się tak przyjemnie przy tej piosence, czemu tak buja”.

Powyższy cytat to wcale nie opinia krytyka muzycznego, ale fana przeboju Rynkowskiego, którą Jacek Cygan usłyszał w czasie jego z festiwali w Opolu.

Trzeci odcinek programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo to próba zmierzenia się z przebojem Rynkowskiego z 2000 roku.

W lecie roku 2000 od Świnoujścia po Hel cała Polska śpiewała przebój lata – “Dziewczyny lubią brąz”. Piosenkę wykonywał dobrze znany publiczności wokalista Ryszard Rynkowski. Na scenie występował od 1972 roku, ale letnia piosenka była jego pierwszym i wciąż pozostaje jednym oficjalnym singlem.

Ryszard Rynkowski zadebiutował podczas V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie. Potem współpracował m.in. z Operetką Warszawską i Teatrem na Targówku. Od 1979 roku był członkiem męskiej, popowej formacji Vox, do której należeli także Witold Paszt, Andrzej Kozioł i Jerzy Słota. Ich największym przebojem był “Bananowy song”, do którego melodię czekając na autobus wymyślił Ryszard Rynkowski. W 1980 roku w Sopocie piosenka otrzymała Nagrodę Publiczności, a dziś należy do często coverowanych polskich klasyków.

W 1987 roku Ryszard Rynkowski opuścił Vox by skupić się na solowej karierze, a jego miejsce w zespole zajął Dariusz Tokarzewski. W 1991 roku wokalista wydał swój pierwszy solowy album “Szczęśliwej drogi już czas”, na której znalazł się przebój o tym samym tytule. Cztery lata później na trzeciej płycie artysty wszyscy bawili się do przeboju – “Jedzie pociąg z daleka”.

W nowym tysiącleciu rządziły jednak “Dziewczyny lubią brąz”. Piosenka była przebojem lata roku 2000 i rozbrzmiewała w każdym polskim kurorcie.

A co ciekawe, pierwotnie jej wpadający w ucho tekst wcale nie podobał się Ryszardowi Rynkowskiemu. Autorem słów do piosenki jest twórca niezliczonej liczby rodzimych przebojów Jacek Cygan. W jednym z programów radiowych wspomniał, że gdy początkowo otrzymał od Ryszard Rynkowskiego demo z muzyką na płytę wraz z resztą ekipy pracującej nad krążkiem każdemu z utworów nadawał krótką charakteryzującą go nazwę. “Dziewczyny…” dostały nazwę “Kravitz”, od Lenny’ego Kravitza, bo były najostrzejszą kompozycją na płycie. Do niej Jacek Cygan napisał lekki tekst o zamiłowaniu kobiet do opalania, z dziś powszechnie znanym tekstem i zabarwieniu nieco erotycznym.

Słowa piosenki na pierwszy rzut oka nie spodobały się wokaliście, który przekonał się do nich dopiero po odsłuchaniu nagrania z dograną ścieżką instrumentów dętych. I bardzo dobrze, bo tekst spodobał się publiczności i innym artystom. Ewa Bem powiedziała Jackowi Cyganowi, że sama chciałaby kiedyś wykonywać piosenkę z takim tekstem. Utwór stał się wielkim przebojem, do dziś rozbrzmiewa latem w nadmorskich miejscowościach i jest obowiązkowym punktem podczas koncertów Ryszarda Rynkowskiego.

fot.: Maciej Zawada

tekst: Agata Piasecka