Twoja Twarz Brzmi Znajomo #2: SEAL – CRAZY [VIDEO]

#TwojaTwarzBrzmiZnajomo

W drugim odcinku programu “Twoja Twarz Brzmi Znajomo” zmierzyłem się z kawałkiem “Crazy” Seal’a, którego szanuję jak nie wiem!

“Odkrywczy techno-pop w wykonaniu obiecującego brytyjskiego wokalisty, który śpiewał w ostatnim hicie Adamskiego “Killer”. Wyprodukowany przez Trevora Horna, klasyczny, galopujący mix funku, soulu i popu nieźle sobie robi na brytyjskich listach przebojów. Europejskie powinny być następne”, magazyn Music & Media

“Crazy” pochodzi z wydanego w 1991 roku  debiutanckiego albumu Seal’a zatytułowanego po prostu “Seal”. Piosenka została wypuszczona w listopadzie 1990 roku i doszła do 2 miejsca brytyjskiego zestawiania singli UK Singles Chart.

Autorem tekstu do piosenki jest sam Seal, którego zainspirowało zburzenie Muru Berlińskiego i masakra na placu Tian’anmen w 1989 roku.

“Poczułem, że pewien cykl osiągnął swój szczyt. Czułem, że świat się zmienia i mają miejsce zdarzenia o głębokim znaczeniu”

Fragment tekstu “A man decides after seventy years/ That what he goes there for is to unlock the door” to nawiązanie do spotkania Gorbaczowa z papieżem Janem Pawłem II w 1989 roku. Był to pierwszy raz od 70 lat, gdy przedstawiciel rządowy ZSRR podjął się dialogu z papieżem. “And through a fractal on a breaking wall/I see you my friend, and touch your face again” to odniesienie do upadku Muru Berlińskiego.

Z kolei wersy “Crazy yellow people walking through my head/One of them’s got a gun, to shoot the other one/And yet together they were friends at school/” odnoszą się do wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku na pekińskim placu Tian’anmen, gdy uzbrojeni żołnierze z pomocą czołgów rozpędzali domagających się demokratycznych reform studentów.

Producent utworu Trevor Horn przyznał, że praca nad kawałkiem nie była łatwa i trwała dwa miesiące, ale opłacało się. “Crazy” poza drugim miejsce na liście singli w Wielkiej Brytanii trafiło też na 7 miejsce listy Billboardu w USA. Seal o sukcesie swojego debiutanckiego albumu z piosenką “Crazy” mówił później”

“Wiedziałem, że ten album jest dobry, ale nigdy nie spodziewałem się takiego sukcesu, i to tak szybko”.

Hitem okazała się nie tylko sama piosenka, ale i teledysk, w którym wokalista śpiewa na białym tle, a w trakcie przejścia na ekranie pojawia się tancerka. Minimalistyczny jak na dzisiejsze czasy teledysk w 1991 roku nominowany był do 5 nagród MTV Video Music Awards w kategoriach: Najlepszy Nowy Artysta, Przełomowe Video, Najlepsze Efekty Specjalne, Najlepszy Montaż i nagroda Telewidzów MTV Europe.

Utwór “Crazy” wielokrotnie pojawiał się w filmach i serialach m.in. “Beverly Hills 90210”, “Słoneczny Patrol” czy w serialu “Eli Stone”, w którym Seal sam go zaśpiewał. Piosenka doczekały się też licznych coverów, z czego najbardziej znany jest chyba ten w wykonaniu Alanis Morissette.

Seal wciąż wykonuje “Crazy” podczas koncertów i specjalnych występów. 

Natomiast poniżej możecie zobaczyć moją próbę zderzenia się z tym kapitalnym kawałkiem:

 

 

 

fot.: Maciej Zawada