PROJEKTANCI O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ: YVES SAINT LAURENT

#menelskamoda

“Starałem się pokazać, że moda to dziedzina sztuki. Korzystałem z rad mojego mistrza Christiana Diora i korzystałem z lekcji Mademoiselle Chanel. Tworzyłem dla mojej epoki starając się przewidzieć, co wydarzy się jutro”

Yves Saint Laurent projektant genialny i tragiczny, o którym słyszał każdy. Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent urodził się 1 sierpnia 1936 roku w Oranie w Algierii. Modą interesował się już jako dziecko i chętnie wymyślał stroje dla matki i dwóch młodszych sióstr. W wieku 17 lat przeprowadził się do Paryża, gdzie zaliczył pierwszy sukces podczas konkursu dla młodych projektantów organizowanym przez Międzynarodowy Sekretariat Wełny. Niedługo potem poznał legendarnego Christiana Diora, który zaproponował mu pracę. Młody asystent świetnie sobie radził, a po śmierci Diora w 1957 roku wieku zaledwie 21 lat został głównym projektantem marki. Jego pierwsza kolekcja “Trapeze” pokazana w styczniu 1958 roku była ogromnym sukcesem. Kolejne nie nie były jednak już tak ciepło przyjmowane. Trzy lata później Saint Laurent rozstał się z Diorem oficjalnie dlatego, że dostał wezwanie do wojska by walczyć po francuskiej stronie w wojnie o niepodległość Algierii. Projektant silnie związany emocjonalnie z krajem swojego dzieciństwa przeżył wtedy załamanie nerwowe, które skończyło się terapią lekami psychotropowymi i elektrowstrząsami. Tymi wydarzeniem tłumaczył później między innymi swoje uzależnienie od narkotyków.

Trudne chwile Saint Laurentowi pomógł przetrwać jego życiowy i biznesowy partner Pierre Bergé. To on namówił Saint Laurenta do założenia własnej marki, która zmieniła oblicze mody. Pierwszy pokaz odbył się w styczniu 1962 roku i dostał mieszane recenzje. Z każdym kolejnym sezonem marka zaczynała jednak rosnąć w siłę, a sam Saint Laurent projektował przełomowe kreacje, które dziś znają wszyscy, jak o choćby sukienka Mondrian z 1965 roku czy damski Le Smoking z 1966 roku.

„Różnica pomiędzy dziennym a wieczorowym strojem jest już nieważna. Wolność mody pozwala ludziom, żeby byli sobą, lub kim chcą być…na przykład pójść na kolację, w tym co założyli na siebie rano, w czarnym dżersejowym ubraniu i niczym więcej”

W połowie lat 60. Saint Laurent zrewolucjonizował rynek mody zakładając linie ready-to-wear Rive Gauche. Pomysł, aby ubrania projektanta znanego do tej pory z wysokiego krawiectwa sprzedawać w większej ilości i po bardziej przystępnych cenach okazał się strzałem w dziesiątkę. Już pierwszego dnia zyski ze sprzedaży wyniosły 24 tys. dolarów.

Klienci szturmowali butik, ale świat mody był zniesmaczony, obawiając się, że takie zabiegi obniżą prestiż branży.

Z biegiem lat obok łatki genialnego projektanta do Saint Laurenta, który prywatnie był niezwykle nieśmiały i wycofany, przylgnęła łatka skandalisty.Z pewnością przyczyniła się do tego premiera pierwszych męskich perfum YSL Pour homme w 1971 roku. Na zdjęciach wykonanych przez Jeanloupa Sieffa projektant pozował zupełenie nago. Kontrowersje towarzyszyły także premierze kultowego już zapachu Opium z 1977 roku, które reklamowane były sloganem „Opium. Dla tych, którzy są uzależnieni od Yves Saint Laurent”.

Yves Saint Laurent ma na swoim koncie mnóstwo kolekcji, w tym inspirowaną rosyjskim baletem Opéra-Ballet Russes uchodząca za jedną z najlepszych w historii mody. Ostatnią kolekcję projektant pokazał w styczniu 2002 roku. Żegnając się z fanami napisał

„Zmagałem się z bólem i przeszedłem przez istne piekło. Poznałem fałszywych przyjaciół, których nazywamy lekami uspokajającymi i narkotykami. Przekonałem się, jakim więzieniem jest depresja i zamknięcie w szpitalu. Kiedyś byłem w stanie przejść przez to wszystko, oślepiony trzeźwością”.

Zmarł na raka mózgu w 2008 roku. Na podstawie biografii Saint Laurenta powstały dwa filmy fabularne – “Saint Laurent” zrealizowany bez zgody Pierre’a Bergé’a i “Yves Saint Laurent” powstający pod opieką Pierre’a Bergé’a i użyciem oryginalnych strojów projektanta.

źródło: przylapaninamodzie.pl / glorialana.com / bulletproofb.blogspot.com / www.parfumo.net / nymag.com / fashionedbylove.co.uk / numero.com