PROJEKTANCI O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ: RAF SIMONS

#menelstwosieszerzy

“Kolejne kolekcje były częścią mojego procesu dojrzewania”

W lutym podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody Raf Simons pokaże swoją pierwszą kolekcję dla Calvin Kleina. To prawdopodobnie najbardziej wyczekiwany pokaz sezonu, jeśli nie całego roku, bo wszyscy umierają z ciekawości, co były dyrektor kreatywny Diora wymyśli dla jednej z najbardziej amerykańskich marek.

Przedsmakiem tego, czego możemy się spodziewać jest kampania stworzona dla nowej linii Calvin Klein by Appointment, której jedną z twarzy jest młodziutka aktorka Millie Bobby Brown znana z roli Eleven w serialu Netflixa “Stranger Things”.
Można więc przypuszczać, że Simons zrobi to z czego jest najbardziej znany – będzie poszukiwał nieco undergroundowych ikon i inspirował się tym, co kochają alternatywne nastolatki.

O nowej linii Simons mówi:

“jej idee do życia powołały wyraziste indywidualności. Wybrane ze względu na to kim są, przy czym najważniejszy jest ich charakter. Czy są sławne czy nie, są traktowane tak samo”.

Choć Raf Simons ma na swoim koncie współpracę z Diorem, Jil Sander, a teraz Calvinem Kleinem, to kariera projektanta mody nie była mu pisana od początku. Urodzony w 1968 roku Belg z wykształcenia jest projektantem mebli.

Jego życie zmieniło się, gdy zatrudnił się u belgijskiego projektanta Waltera Van Beirendoncka, a ten zabrał go na pokaz Martina Margieli w 1991 roku. Wtedy Simons poczuł, że jednak chce zajmować się modą.

Swoją markę o nazwie po prostu Raf Simons założył w 1995 roku po namowach Lindy Loopy z Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii.
Jego projekty łączyły zamiłowanie do tradycyjnych męskich krojów z miłością do kultury młodzieżowej. Od jego pierwszej kolekcji na jesień/zimę 1995 obok siebie pojawiały się klasyczne nawiązania np. do mundurków angielskich uczniów zestawione z referencjami do muzyki gotyckiej, punka, twórczości zespołu Kraftwerk, postaci Iana Curtisa z zespołu Joy Division i architektury Bauhaus. W kolekcji na wiosnę/lato 2000 obok siebie występowały inspiracje MENSĄ i Gabbą czyli holenderską i belgijską subkulturą osadzoną w mocnym techno.

W marcu 2000 roku Simons zawiesił działalność swojej marki, ale nie zniknął z mody i projektował między innymi dla marki Gysemans Clothing Industry, był kuratorem wystaw i wykładał na Univerisity of Applied Arts w Wiedniu.

Do projekotwania na duża skalę wrócił w 2005 roku i w swoich pracach bardziej niż na kulturowych odniesieniach skupił się na rozwoju form. Trzy lata później projektant otworzył dwa flagowe butiki w Tokio i Osace.

W latach 2005 – 2012 Raf Simons pełnił też rolę dyrektora kreatywnego w marce Jil Sander, gdzie rozpoczął swoją przygodę z projektowaniem mody damskiej, wciąż zajmując się też przygotowaniem męskich kolekcji.

W 2012 roku zajął miejsce okrytego złą sława Johna Galliano jako projektat Diora. Do obowiązków Simonsa należało projektowanie damskich kolekcji. Zaczął od kolekcji Haute Couture na jesień/zimę 2012, sięgając do archiwów marki z lat 50. W swoich kolekcjach dla Diora Simons łączył nawiązania do tradycji domu mody z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i odrobiną szaleństwa. W Diorze projektant spędził 3,5 roku, a jego kolekcje były dobrze przyjęte, choć część krytyków mody zarzucała mu, że jest nudny w porównaniu z barwnym ptakiem jakim był Galliano. Przygodę z Diorem Simons zakończył w październiku 2015 roku. W sierpniu 2016 roku ogłoszono, że projektant zajmie się markami Calvin Klein Collection, Calvin Klein Platinum, Calvin Klein, Calvin Klein Jeans, Calvin Klein Underwear i Calvin Klein Home. Pozostaje tylko czekać na efekty jego pracy

źródła: www.a-ma-maniere.com / www.myciin.com / www.bloomberg.com / www.hervia.com / pinterest.com