PROJEKTANCI O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ: PAUL SMITH

#menelstwosieszerzy

„Najbardziej interesuje mnie ciągłość. Zawsze ciężko pracowałem nad tym, żeby nie być tylko na czasie”

smith_2

Początkowo Paul Smith, jeden z najsłynniejszych brytyjskich projektantów mody męskiej, miał zostać uznanym kolarzem. Jego marzenia przekreślił jednak poważny wypadek, któremu uległ w wieku 17 lat. W wyniku odniesionych obrażeń Smith spędził w szpitalu pół roku. W tym czasie poznał studentów lokalnej szkoły artystycznej, którzy zarazili go miłością do mody i projektowania.

Po dojściu do siebie po wypadku Smith zapisał się do wieczorowej szkoły krawieckiej. A potem dostał się na staż w pracowni krawieckiej Lincroft Kilgour na londyńskim Savile Row. Mając już wyrobiony warsztat w 1970 roku, wraz z pomocą ówczesnej dziewczyny a dziś żony Pauline Denyer, otworzył swój pierwszy butik Paul Smith Vêtements pour Hommes w rodzinnym Nottingham. W sklepie projektant sprzedawał to, czego sam nie mógł kupić, czyli klasyczną, brytyjską męską modę w nieco bardziej ekscentrycznym wydaniu.

stories-aw16-mens-show-backstage-sonny-3

Pomysł na takie ubrania bardzo się spodobał i już w 1976 roku Paul Smith zadebiutował ze swoją męską kolekcją na paryskim tygodniu mody. Trzy lata później był jedyną niewielką marką modową, która mogła sobie pozwolić na wynajęcie przestrzeni butikowej w londyńskim Covent Garden.

Potem poszło już szybko, bo lata 80. w Wielkiej Brytanii należały do Paula Smitha i jego „klasycznych garniturów z nowym charakterem” (garnitury o klasycznych krojach miały np. kolorowe dziurki w guzikach albo wzorzystą podszewkę przywodzącą na myśl tureckie swetry). U projektanta ubierali się rosnący w siłę pracujący w londyńskim City yuppies, którzy obok garnituru z jego metką pożądali także sprzedawanych w jego butiku notatników Filafox i piór wiecznych. Zdobyta popularność pozwoliła mu dalej się rozwijać. W 1984 roku otworzył pierwszy salon w Tokio, a trzy lata później w Nowym Jorku.

maxresdefault

W 1993 roku projektant odpowiedział na zwiększające się zainteresowanie swoją osobą i wypuścił także linię damską. A potem poszło już z górki. Obecnie swoim nazwiskiem Paul Smith firmuje nie tylko ubrania dla dorosłych, ale też ubranka dla dzieci, akcesoria, torby, pióra wieczne, torby, pledy, a nawet porcelanę. Za kultowy uchodzi charakterystyczny wzór składający się z 14 różnokolorowych cienkich, pionowych pasków, który pojawia się zarówno na koszulach jak i pledach. Pod koniec lat 90. projektant zaprezentował też przełomowy jak na tamte czasu koncept sklepu jako przestrzeni osobistej otwierając butik w Westbourne House w londyńskim Notting Hill, który w życie wprowadzał idee „marketingu stylu życia”.

smith_3

W 2000 roku za swoja zasługi dla w dziedzinie propagowania mody Paul Smith otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.

Dziś sir Paul Smith na całym świecie ma ponad 300 butików, z czego aż 200 ulokowanych jest w Japonii, gdzie jego oryginalna wersja klasyki uznawana jest za kultową.

smith_1

źródła: consultants-immobilier.com; thefashionspot.com; paulsmith.co.uk