PROJEKTANCI O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ: OLIVIER ROUSTEING

#menelstwosieszerzy

„Kiedy usłyszałem rap o Balmain, pomyślałem: Udało się!”

Choć ma zaledwie 31 lat, to już odniósł sukces o jakim wielu marzy przez całe życie.

Olivier Rousteing urodził się w Bordeaux we Francji w 1985 roku. Gdy miał roczek został adoptowany. Jego ojciec pracował jako zarządca portu morskiego, a mama jest optykiem. Do dziś projektant utrzymuje bliskie kontakty z rodzicami, którzy jak się śmieje, nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak ciężką ma pracę.

Kiedy miał 17 lat zgodnie z życzeniem rodziców zdał na studia prawnicze, gdzie wytrzymał miesiąc. Potem przeniósł się do słynnej paryskiej szkoły mod ESMOD, gdzie udało mu się wytrwać pół roku, bo nie podobało mu się, jak wykładowcy podcinali studentom skrzydła.

W końcu mając 18 lat podjął przełomową decyzję o wyjeździe do Rzymu, a potem do Mediolanu, gdzie zgłosił się na staż do Roberto Cavalliego. We włoskim domu mody spędził pięć lat, gdzie był najpierw asystentem, a potem projektantem damskiej linii.. W wieku 24 lat przeniósł się do domu mody Balmain i został asystentem projektanta Christophe`a Decarnina. Niespełna półtora roku później, gdy Decarnin zrezygnował z pracy młodziutki Rousteing został dyrektorem kreatywnym Balmain. Co wywołało falę poruszenia, bo części osób nie podobało się, że projektowaniem miał zająć się nikomu nieznany młodzieniec.

Młody Francuz szybko utarł jednak nosa wszystkim niedowiarkom i w ciągu kilku lat sprawił, że Balmain z marki znanej koneserom mody stał się pożądanym na całym świecie symbolem bycia cool. Ten sukces przełożył się także na wymierne zyski, bo choć Rousteing przejął dom mody w czasach kryzysu ekonomicznego, to jego zyski wzrosły o ok. 20 proc.

Projektant swój gust określa jako eklektyczny. Przyznaje, że inspiruje go wszystko od muzyki The Smiths i Sade, po Rihanne, topmodelki lat 90., takie jak Cindy Crawford i Linda Evangelista i amerykańską popkulturę. Jego kolekcje są bardzo charakterystyczne, nie brakuje w nich bogatych zdobień, błysku i wszechobecnego seksapilu.

Rousteing nie boi się wprowadzać zmian. W Balmain zadebiutował kolekcją na wiosnę 2012 a już w czerwcu 2015 roku po raz pierwszy zorganizował pokaz męskiej kolekcji w czasie Men’s Fashion Week w Paryżu. Kolekcja w stylu poszukiwaczy skarbów z sandałami gladiatorkami, kolorami ziemi i wielkimi torbami została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków. A projektant nie zwalił i chwilę później zaprezentował premierowy zapach dla mężczyzn Balmain Homme. Jego zainteresowanie segmentem produktów dla panów sprawiło, że zaczęło z niego pochodzić 40 proc. wszystkich przychodów marki.

Poza nosem do biznesu młody projektant świetnie wyczuwa najnowsze trendy w świecie social mediów, których sam- zwłaszcza Instagramu – jest aktywnym użytkownikiem.

“Instagram sprzedaje marzenie. Mój instagram to moje perfekcyjne życie (…) Oczywiście, że płacze, miewam problemy osobiste i złamane serce, ale nie muszę tego pokazywać. W ten sposób sprawiasz, że twoje życie wygląda bardziej cool niż w rzeczywistości. Moja to prace to przekazywanie radosnych informacji na temat marki, którą ludzie lubią. Ale równocześnie staram się być autentyczny. Nie udaje mojego życia”

Piękny wizerunek Balmain w social mediach to zasługa nie tylko samego Rousteinga, ale też jego #BalmainArmy elitarnego klubu sław będących ambasadorami marki, do którego należą między innymi Kendall Jenner, Kim Kardashian West, Lupita Nyong’o i Jennifer Lopez. Członków wybiera sam projektant, a podobno odrzuconych nazwisk nie brakuje. To także dzięki #BalmianArmy kolekcja Balmain x H&M okazała się ogromnym sukcesem, a pochodzące z niej ubrania były prawdziwymi obiektami pożądania.

Choć mogłoby się wydawać, że szybki sukces sprawił, że projektantowi woda sodowa uderzyła do głowy, to Rousteing zdaje się wiedzieć w jak niezwykłej sytuacji się znalazł:

“(…) Bardzo łatwo stać się bestią, gdy ma się wszystko. Jestem niezwykle młody, jak na to co osiągnąłem. Na to, co mi przytrafiło się w wieku 25 lat niektórzy czekają do 40. Boję się, że stanę się niemiłym, egoistycznym potworem z brakiem cierpliwości(..)

źródła: christopheruveniodesign.blogspot.com / visualizing.fashion.wp / www.denimjeansobserver.com / balmain.com / thefashionisto.com