PROJEKTANCI O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ: ALEXANDER WANG

#menelskiewybory

“Myślę, że wszyscy odczuwają strach przed porażką – jesteś tylko tak dobry, jak Twoja ostatnia kolekcja. Też podzielam ten strach, ale on mnie napędza, sprawia że chcę pracować ciężej, podejmować więcej wyzwań”

Alexander Wang to cudowne dziecko amerykańskiej mody. Projektant urodził się w 1983 roku w tajwańsko – amerykańskiej rodzinie w San Francisco. O tym, że chce być projektantem wiedział w bardzo młodym wieku i już jako 15-latek pojechał na letni kurs na londyńską uczelnie Central Saints Martis. A dwa lata później opuścił rodzinne San Francisco i przeniósł się do Nowego Jorku, by studiować w Parsons The New School for Design. Już po drugim roku studiów, które później przerwał, Wang zdecydował się otworzyć własną markę, zaczynając od kolekcji dzianin.

“Zdecydowałem się stworzyć moją linię dzianin, bo zobaczyłem lukę w kategorii basiców. Styliści zawsze szukali fajnych, nowoczesnych koszulek i bluz. Dlatego od tego zacząłem”

Dwa lata później projektant zadebiutował pełną damską kolekcją ready – to – wear stawiając na swobodny wygląd podkreślony wpływami strojów sportowych.

“Dorastając nigdy nie uprawiałem sportu. Może dlatego tak mnie intryguje. Technologia w odzieży sportowej jest krok do przodu, dlatego zawsze spoglądam w jej kierunku”

To zamiłowanie do sportowej odzieży przysporzyło mu fanów, a rok później Wang został nagrodzony nagrodą CFDA/ Vogue Fashion Fund Award. W tym samym roku wprowadził do sprzedaży linię torebek. A w 2009 roku zadebiutował linią T by Alexander Wang, która skupiała się na wariacjach na temat klasycznego T-shirtu. Rok później projektant pokazał pierwsza męską kolekcję, w której znalazły się między innymi klasyczne koszule, bezrękawniki i zapinane na zamek błyskawiczny swetry.

W 2011 roku Wang otworzył swój pierwszy flagowy butik w SoHo na Manhattanie, przykładając się do przywrócenia tej dzielnicy miana centrum mody. A pod koniec 2012 roku zastąpił Nicolasa Ghesquière’a w roli dyrektora kreatywnego Balenciagi. We francuskim domu mody spędził niewiele ponad dwa lata, odszedł zbyt zmęczony prowadzeniem równocześnie dwóch słynnych marek. Zwłaszcza, że w 2014 roku projektant zaprojektował też specjalna kolekcją dla H&M, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W zeszłym roku Wang niespodziewanie rozpoczął też współpracę z Adidasem, wypuszczając składającą się tylko z czarnych ubrań kolekcje adidas Originals by AW, która do sklepów trafiła kilka dni po pokazie.

W niedawnym wywiadzie na “The Wall Street Journal” projektant zdradził, że nowa odsłona linii ukaże się na wiosnę tego roku i będzie bazowała na charakterystycznych kolorach Adidasa – firebird blue, jasnej zieleni i ciepłych odcieniach pomarańczu.

W czasie swojego najnowszego pokazu na New York Fashion Week projektant pokazał też czteroelementową damską mini – kolekcję “No After Party”, która od razu trafiła do sprzedaży.

Wang stał się też bohaterem kontrowersji oskarżając Philippa Pleina o plagiat. Projektant uważa, że styczniowy pokaz Plein Sport był kopią pokazu kolekcji Wanga dla H&M z 2014 roku.

źródła: highsnobiety.com / uk.fashionnetwork.com / blog-top-modelki.blogspot.com / hypebeast.com