PROJEKTANCI, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ: ALEXANDER McQUEEN

#menelstwosieszerzy

„Dla mnie nie ma drogi powrotnej. Zabiorę Cię w podróże, o których nie śniłeś, że są możliwe.”

alexander-mcqueen_portrait

Alexander McQueen przez lata uważany był za enfant terrible brytyjskiej mody. Po swojej śmierci zostawił wielkie dziedzictwo, które sprawiło, że przekrojowe wystawy jego twórczości biły rekordy popularności i spowodowały że modą zainteresowały się dotąd nie zwracające na nią uwagę osoby.

Wszystko, co McQueen osiągnął, osiągnął własną pracą, a wcale nie miał łatwego startu. Urodził się 17 marca 1969 roku w niezbyt zamożnej rodzinie. Jego ojciec był taksówkarzem, a matka nauczycielką. Miał dwóch braci i siostrę. Moda i ubrania interesowały go już od najmłodszych lat. A swoją ścieżkę zawodową wybrał mając zaledwie 16 lat. Rzucił wtedy szkołę i zgłosił się na praktyki do zakładu krawieckiego Anderson & Sheppard mieszczącego się w słynnym londyńskim zagłębiu krawieckim Savile Row. Jego dawni pracodawcy wspominają, że był niezwykle pracowity i głodny wiedzy. Pod okiem doświadczonych krawców uczył się wszystkiego od podstaw. Szył marynarki, garnitury i płaszcze poznając w ten sposób tajniki konstrukcji, które wykorzystywał później w swoich kolekcjach.

pokaz_mody_01

W wieku 20 lat Alexander McQueen miał już wystarczający warsztat by przygotować kostiumy dla jednego z teatrów na West Endzie. Rok później projektant rozpoczął studia na prestiżowej uczelni Central Saint Martins Collage of Arts and Design. Zwieńczeniem nauki była jego mroczna dyplomowa kolekcja „Jack the Ripper Stalks his Victims” inspirowana Kubą Rozpruwaczem. W każdą kreację projektant wszył swój włos. Całą kolekcję od razu zdecydowała się kupić Isabella Blow, ekscentryczna stylistka, która podobnie jak McQueen przejawiła upodobanie do dziwaczności i lekkiej makabry. Do swojej samobójczej śmierci w 2007 była też jedną z głównych mecenasek jego talentu.

pokaz_chess

Po swojej pierwszej kolekcji McQueen wszedł w świat mody i rewolucjonizował go wraz z każdą kolekcją. Na koniec pokazu „no.13” na wiosnę/lato 1999 maszyny na oczach widzów malowały sukienkę, w czasie pokazu „Only a Game” na wiosnę/lato 2005 modelki były żywymi figurami szachowymi, a jego ostatnia kolekcja „Plato’s Atalantis” na wiosnę/lato 2010 była pierwsza pokazem mody transmitowanym na żywo w internecie.

Przez 17 lat swojej działalności McQueen nie bał się wywoływania kontrowersji i przesuwania granic, ale jednocześnie nie można było mu zarzucić, że budował na nich swoją karierę. Wszystkie jego projekty były zawsze świetnie zaprojektowane, skonstruowane i odszyte. Projektant lubił korzystać z nieoczywistych materiałów, chętnie sięgał po pióra, drewno czy metal. W jego butach Armadilo shoes na 30 centymetrowym obcasie podobno dobrze umiały chodzić tylko dwie kobiety na świecie Lady Gaga i Daphne Guinness. Projekty McQueena były małymi dziełami sztuki, podobnie jak pokazy pozostawiały widowiskiem, które zmuszało widzów do myślenia. Jego kolekcja „Highland Rape” na jesień/zimę 1995-1996 odznaczała się specjalnie podartymi ubraniami. Krytycy mody szybko zinterpretowali pokaz w najprostszy możliwy sposób, jak obraz gwałtu na kobiecie. McQueen był dla nich bezlitosny.

„(…) Ludzie są tacy głupi myśląc, że [ta kolekcja] dotyczyła gwałtu na kobiecie – Highland Rape było o gwałcie Anglii na Szkocji”

Choć zawodowo Alexander McQueen osiągnął wiele, to przez lata zmagał się z depresją, która w końcu doprowadziła do samobójstwa.11 lutego 2010 roku, dziewięć dni po śmierci ukochanej matki, projektant odebrał sobie życie. Zostawił jednak po sobie dziedzictwo, które od lat kultywuje Sarah Burton, jego była asystentka, a obecnie dyrektor kreatywna domu mody Alexander McQueen.

savage-beauty_i_buty_armadilo_shoespokaz_mc_queen

O tym jak wielką marką stał się McQueen świadczy chociażby fakt, że to właśnie suknię tego domu mody chciała mieć na swoim ślubie Kate Middleton.

Kontrowersyjne projekty i tragiczny życiorys Alexandra McQueena sprawiły też, że jego twórczością zainteresowały się osoby, których wcześniej nie pociągała moda. W 2011 roku nowojorskie MET poświęciło projektantowi przekrojową wystaw „Savage Beauty”. Zainteresowanie wystawą przerosło najśmielsze oczekiwania muzeum i sprawiło, że ekspozycja stała się jedną z pięciu najchętniej oglądanych wystaw w historii muzeum. W 2015 roku wystawę pokazano w londyńskim Victoria& Albert Museum, gdzie również cieszyła się ogromnym powodzeniem. Co tydzień projekty McQueena przychodziło oglądać 10 tysięcy osób.

pokaz_mody_mc_queen_2pokaz_03

źródła:
www.marieclaire.co.uk/fashion/alexander-mcqueen-fashion-catwalk-archive-moments-115722

www.6am-mall.com/brands/alexander-mcqueen

www.theinspirationoffashion.blogspot.com/2013/04/alexander-great-mcqueen-version.html

www.pbs.org/newshour/art/mcqueen/

www.tollydollyposhfashion.com/2016/03/interview-with-rankin-fashion-photographer/

www.fsladiesblog.wordpress.com/2011/05/07/best-of-the-best-mcqueen-at-the-met/

www.acadaextra.com/style-news-jack-oconnell-to-play-alexander-mcqueen/