CI, KTÓRZY ZMIENIAJĄ OTOCZENIE: KSIĄŻĘ HARRY

#menelskiewybory

“Dzięki Bogu nie jestem kompletnie odcięty od rzeczywistości. Ludzie byliby zdziwieni tym, jak normalne życie prowadzimy z Williamem. Sam robię swoje zakupy. Czasem, gdy odchodzę od lady z mięsem w lokalnym supermarkecie, martwię się, że ktoś zrobi mi zdjęcie. Ale jestem zdeterminowany by wieść relatywnie normalne życie, i jeśli będę szczęściarzem i będę miał dzieci, to one też będą wiodły takie zycie. Nawet gdybym został królem robiłbym swoje własne zakupy.”

 Książę Harry, a właściwie Jego Królewska Wysokość Książę Henryk z Walii – piąty, a już niedługo szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu – urodził się 15 września 1984 roku. William i Harry byli pierwszymi członkami rodziny królewskiej, którzy na prośbę matki nie byli wychowywani całkowicie pod królewskim kloszem. Księżna Diana zabierała synów nie tylko do Disneylandu czy MacDonald’s, ale też do schronisk dla bezdomnych i do klinik dla osób walczących z AIDS. Nie oznaczało to, że książęta nie musieli wypełnić swoich dyplomatycznych powinności – Harry w pierwszej dyplomatycznej podróży towarzyszył rodzicom mając zaledwie rok.

W ciągu ostatnich lat Książę Harry określany był mianem najlepszego kawalera do wzięcia, ale też czarnej owcy w rodzinie królewskiej. W przeciwieństwie do Williama nie był świetnym uczniem, za dużo pił, palił i imprezował, a opinia publiczna chyba nigdy nie zapomni mu przebieranej imprezy, na której pojawił się w stroju nazisty i nagich zdjęć z przyjęcia w Las Vegas. Teraz zaangażowany w działalność charytatywną Harry dawne wysoki ma już za sobą. A w niedawnym wywiadzie dla “Newsweeka” przyznał, że w młodości borykał się z depresją. Na pewno jego młodzieńcze zachowanie miał wpływ fakt, że jako zaledwie jedenastolatek stracił matkę, która zginęła w wypadku samochodowym, a cały świat patrzył, jak podczas pogrzebu położył na trumnie Księżnej Diany laurkę z napisem Dla mamusi.

“Moja matka właśnie umarła, a ja musiałem iść w pochodzie za jej trumną, otoczony tysiącami ludzi, podczas gdy miliony więcej oglądały to w telewizji. Nie sądzę, aby jakiekolwiek dziecko powinno być zmuszone by to robić, bez względu na okoliczności. I nie sądzę, by powtórzyło się to teraz”

Po śmierci matki Harry rozpoczął edukację w prestiżowej szkole z internatem Eton, a po skończonej nauce zrobił sobie rok przerwy. W tym czasie pracował na farmie bydła w Australii i pomagał budować ośrodek zdrowia i drogę w Lesotho, gdzie później wraz z księciem Seeiso stworzył organizacje charytatywna Sentebale, pomagająca dzieciom z południowoafrykańskich krajów szczególnie narażonych na zarażenie wirusem HIV.

Od 2005 roku do 2015 Harry służył w wojsku, gdzie doczekał się stopnia kapitana. Brał też udział w 10 tygodniowej misji w Afganistanie, z której musiał wrócić z powodów bezpieczeństwa, gdy do tabloidów wyciekła informacja o miejscu jego pobytu.

Obecnie Książę Harry skupia się na działalności charytatywnej i stara się wieść w miarę normalne życie. Mieszka w niewielkim domku z dwiema sypialniami na terenie Pałacu Kensington, dla porównania Książę William i księżna Kate zajmują 22-pokojową posiadłość. Ostatnio stał się najbardziej komentowanym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej ze względu na swoje zaręczyny z amerykańską aktorka Meghan Markle, z którą jak mówił przyszłość miał zapisaną w gwiazdach. Wybór przyszłej żony wzbudził jednak wiele kontrowersji i naruszył liczne zasady dworskiej etykiety. Markle jest bowiem rozwódką, aktorką i feministką. Harry jednak nie wygląda jakby zamierzał się przejmować komentarzami, a wręcz przeciwnie na jego prośbę w listopadzie Pałac Kensington wydał oświadczenie potępiające wszystkie rasistowskie (Meghan jest też w części Afroamerykanką) i seksistowskie wypowiedzi, które przetoczyły się przez prasę i social media w odniesieniu do jego narzeczonej.

Datę ślubu wyznaczono już na 19 maja tego roku. Na liście gości mają się znaleźć zarówno politycy, m.in. premier Kanady Justin Trudeau z żona, jak i 15 osób z obsady i ekipy serialu “W garniturach”, w którym występuje Markle.

Myślę, że czeka nas podobne zamieszanie jak w przypadku ślubu księcia Williama i Kate Middleton, zwłaszcza, że już zapowiedziano telewizyjną transmisję z uroczystości.Sam Harry wydaje się być teraz w bardzo dobrym miejscu i zapowiada, że chce być kimś więcej niż tylko “Księciem Harrym”. Jestem ciekawy, co wymyśli w kwestii działalności charytatywnej, bo pole do działania ma bardzo rozległe.

AP

źródła: abletmag.com / people.com / dailymail.co.uk / popsugar.com.au / abcnews.go.com