CI, KTÓRZY ZMIENIAJĄ OTOCZENIE: ADAM NAWAŁKA

#menelstwosieszerzy
2016.06.30 Marsylia Marseille Pilka nozna Euro 2016 mecz cwiercfinal  Polska - Portugalia  N/z Adam Nawalka trener Head Coach Foto Lukasz Laskowski / PressFocus 2016.06.30 Marsylia Marseille Football UEFA Euro 2016 quarter finals Poland and Portugal Adam Nawalka trener Head Coach Credit: Lukasz Laskowski / PressFocus   / NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl  mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot: Pinterest

Drogie Panie, Szanowni Panowie.
Postanowiłem rozpocząć cykl artykułów, opisujących mężczyzn, którzy według mnie mają znaczący wpływ na otoczenie.
Będą to osobowości silne, zdecydowane, o wyróżniającym się z tłumu charakterze. Liderzy.

Zacząłem tworzyć listę nazwisk, a na niej znaleźli się muzycy, projektanci, artyści wizualni, sportowcy, mówcy i wielu innych.
Dlaczego postanowiłem zająć się na blogu tymi, którzy mnie inspirują? Bo uważam, że ogromne znaczenie mają w naszym życiu mentorzy i odpowiednie wzorce. Cenne jest, gdy możemy uczyć się od innych i czerpać z ich doświadczenia. Jeśli jesteśmy otwarci na zmiany i rozwój (niezależnie od wieku!) to warto, abyśmy przyglądali się postaciom, które wiele wnoszą do naszego społeczeństwa, danej branży lub też całej historii. Jedną z takich osób jest dziś dla mnie Adam Nawałka – „nasz” selekcjoner!

Od kilku dni w mediach, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie, robi się o nim głośno. Czytamy o postawnym, eleganckim trenerze polskiej reprezentacji, który swoją mądrością i doświadczeniem zaprowadził piłkarzy dalej, niż można się było spodziewać. Mówi się często, że pokierował biało – czerwonych na szerokie wody i niemalże „przeniósł” naszą kadrę do miejsca historycznego wyczynu. Myślę, że to, czym ujął tłum to przede wszystkim skromność, idąca w parze z siłą, podkreślone konsekwencją w klasycznym ubiorze. Uważam, że spójny wizerunek zawsze jest odzwierciedleniem konkretnych cech charakteru. Tu widzę niezłomność w dążeniu do celu, a właśnie to jest wyróżnikiem dobrego lidera.

Adam Nawałka, i zachowaniem i wyglądem, wzbudza zaufanie, jakiego można oczekiwać od swojego mistrza. Dodatkowo działania osoby postawionej w miejscu autorytetu muszą przynosić dobre owoce. A polski selekcjoner nie zawiódł ani na polu przeznaczonym dla footballu, ani na polu mody i stylu. Każdego dnia, na każdym zdjęciu i video ten mężczyzna wygląda nieskazitelnie! I nie chodzi tu wcale o „katalogową” perfekcję. Jego prezencja jest naturalna, nie ma nic wspólnego z „przestylizowaniem”. Udało mu się pogodzić tradycję ze współczesnością. Na szczególne wyróżnienie zasługują takie elementy jak dobrze dopasowana koszula najlepszej jakości, nowoczesna kolorystyka, świetnie dobrane oprawki okularów oraz pewnego rodzaju swoboda i brak zadęcia! No i włosy, świetnie ułożone bez kojarzącego się wciąż z piłkarskim „mokrym ślizgiem” żelu… Widzicie, Panowie, jak niewiele trzeba?

Aparycja trenera naszej reprezentacji podczas całego pobytu na Euro 2016 była jak idealne połączenie szlachetnej dojrzałości, niepodważalnej klasy i ojcowskiej opiekuńczości. Zwróciliście uwagę na skupienie wypisane na jego twarzy? Nie ponosiły go nerwy, nie widziałem żeby dał się publicznie przytłoczyć emocjom. Podczas gdy wielu trenerów wykrzykiwało różne zdania (nie zawsze godne gentelmana), zalewali się potem i gestykulowali bez kontroli, Adam Nawałka ze stoickim spokojem analizował sytuację.

Niestety nie znam go osobiście ale to co zdążyłem zaobserwować to fakt, że jest trenerem wymagającym. Dlaczego twierdzę, że zalicza się do mężczyzn, którzy zmieniają otoczenie? Bo jak mało kto daje przykład połączenia ojcowskiej troski z konstruktywną surowością w wychowaniu. Oczywiście mówimy tu o sprawach zawodowych, nie rodzinnych, ale zauważcie jak ogromne znaczenie tego typu dyscyplina ma dla naśladowców i obserwatorów. Zaistnieć w mediach można na kilka chwil. Ale zostawić po sobie trwały, znaczący ślad udaje się nielicznym.

Chcę widzieć więcej takich facetów wokół mnie. Chcę, żeby panowie w Polsce umieli wyciągać dobre wnioski po obserwacji takich wzorców – dotyczy to zarówno prezencji, podkreślenia wizerunkiem charyzmy, jak i mądrości w działaniu.
 

nawalka

fot.: Pinterest

adam_nawalka-22

fot.: srodekpola.nazwa.pl

7793b40f3cb539d95054f347ec165a82

fot.: Michał Lepecki / Agencja Gazeta