5 ZASAD KUPOWANIA NA WYPRZEDAŻACH

#menelstwosieszerzy

Jak nie dać się zwariować podczas szaleństwa wyprzedaży? Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Zobacz 5 kluczowych zasad, którymi warto się kierować podczas zakupów, nie tylko tych wyprzedażowych.

1

Robienie listy zakupów może wydawać się dziwne i być zarezerwowane głównie dla zakupów spożywczych, czy chociażby remontowych. Nic bardziej mylnego!

Dlatego też, zanim wybierzesz się na zakupy otwórz swoją szafę i zastanów się jakiej odzieży Tobie brakuje. Nie zaszkodzi jeżeli nawet zrobisz sobie listę, z którą następnie powędrujesz na zakupy. 

Po pierwsze zaoszczędzisz nie tylko czas i pieniądze, ale także świadomie będziesz budować zawartość swojej szafy. 

JAK SPORZĄDZIĆ TAKĄ LISTĘ?

  • zastanów się co nosisz najczęściej i jaka jest jakość tych rzeczy – te które są zużyte, posegreguj i przekaż do recyclingu (marka H&M prowadzi bardzo fajną akcję, w której za każdą torbę starych ubrań, niekoniecznie pochodzących z tej sieciówki, otrzymujecie bon rabatowy na kolejne zakupy).

Braki jakie powstaną w garderobie zanotuj w swojej liście.

  • niezależnie od tego, czy to się komuś podoba czy nie, każdy stylowy mężczyzna musi mieć w swojej szafie podstawowe części garderoby, takie jak:

GARNITUR /  KOSZULA GARNITUROWA / PŁASZCZ ZIMOWY / KRÓTSZA KURTKA / T-SHIRTY / SWETER / BLUZA / KOSZULA CASUAL / JEANSY / SPODNIE CHINO / SWETER / GOLF / MARYNARKA CASUAL / SPODNIE W KANT

być może wydaje się Wam, że ta lista jest bardzo długa, ale w mojej ocenie jest to minimum w szafie mężczyzny, które pozwala na właściwe komponowanie stylizacji, tak eleganckich jak i typowo casual.

Brakuje Wam którejś z tych rzeczy – wiecie już co zanotować w swojej liście;

  • AKCESORIA to temat traktowany po macoszemu, a tak naprawdę „diabeł tkwi w szczegółach”. Dodatkami takimi jak buty, zegarek, torba czy szalik idealnie jesteśmy w stanie podkreślić charakter stylizacji. Pamiętajcie, że uzupełniając swoją garderobę np. o płaszcz, dobrze jest wybrać do niego odpowiednie rękawiczki i szalik, aby nie łączyć później takiego płaszcza z popularnymi swego czasu, tanimi „palczatkami”. Torby, które dla wielu niestety kojarzą się tylko i wyłącznie z kobietami są tą częścią garderoby nad którą warto się pochylić. Nie ma nic gorszego niż plecak połączony z płaszczem i garniturem. Oferta męskich toreb jest co raz większa, więc może warto wykorzystać czas wyprzedaży na inwestycję w dobrą, skórzaną torbę?

Kompletując garderobę musimy pamiętać także o butach. Pantofle garniturowe, sztyblety, mokasyny i sneakersy to minimum, które pozwoli nam idealnie łączyć wymienione wyżej części swojej szafy.

2

Wpływy ze sprzedaży on-line rosną z roku na rok. Nie wiadomo czy kiedyś doczekamy się sytuacji w której sprzedaż e-commerce prześcignie wpływy sprzedaży stacjonarnej. 

Jednak, zakupy „w sieci” mają praktycznie same zalety, i tylko jedną wadę, no dobra dwie: nie znając danej marki, nie do końca wiemy jakiej możemy spodziewać się jakości, nie zawsze też możemy trafić z rozmiarem. I o ile kupując stacjonarnie nie zawsze możemy mieć możliwość wymiany lub zwrotu, to w przypadku zakupów internetowych taką możliwość mamy zawsze. Dotyczy to także zakupów w sklepach zagranicznych – choć tutaj zawsze warto się upewnić jak wygląda procedura wymiany / zwrotu. 

Drugim minusem jest niestety fakt, że nasze zakupy nie od razy powędrują do naszej szafy. Minimalny czas realizacji zamówienia wynosi 24 godziny. Jednak są także marki, w tym nasze rodzime, jak chociażby Vistula, gdzie czas realizacji zamówienia sięga czasami 7 dni lub nawet więcej.

Pozostałe „plusy” zakupów przez internet:

  • większa oferta – poza markami dostępnymi w Polsce, możemy kupować w sklepach marek, które nie są dostępne na naszym rynku lub nie prowadzą sprzedaży stacjonarnej;
  • częstsze promocje – choć może się to zmieniać, głównie z faktu konieczności utrzymania dobrej sprzedaży sklepów stacjonarnych;  
  • cisza i spokój – zapewne są wśród nas entuzjaści chodzenia po sklepach, ja jednak do nich nie należę i kiedy tylko mogę kupuję on – line;

3

Nie dajmy się zwariować wszystkim MUST HAVE  na dany sezon. Przyznaje, sam śledzę co w danym sezonie będzie modne, ale wychodzę z złożenia, że nie każdemu mężczyźnie taka wiedza jest potrzebna. A styl i tak jesteśmy w stanie zbudować w oparciu o ponadczasowe klasyki.

Jak mawia klasyk: STYL TRZEBA MIEĆ, A Z RZECZY KORZYSTAĆ

Wierzcie mi czarny, wełniany płaszcz będzie modny zawsze, podobnie jest z dobrze skrojonym garniturem, czy idealnie dobranymi klasycznymi jeansami, o ramonesce czy trenczu nie wspominając.

Sam od lat noszę porwane jeansy, i zupełnie nie potrzebowałem momentu, w którym stały się one trendem w mijającym sezonie aby budować swój styl. 

4

Ilość poliestru jaki stosowany jest w produkcji odzieży jest wprost proporcjonalna do długości kolejek podczas wyprzedaży.

O ile nie mam problemu z dodatkiem poliestru do np. bawełnianych bluz, w proporcji maksymalnie 20/80, na korzyść bawełny oczywiście, tak sprzedaż płaszczy czy t-shirtów z plastikiem będącym głównym składnikiem tkaniny mija się z celem i zdecydowanie odradzam „inwestowanie” w takie produkty. Nawet, jeżeli cena wydaje się być „atrakcyjna”.

Plastik zawsze będzie plastikiem. 

Wyprzedaż jest świetną okazją do zakupów rzeczy, których skład jest jednym z czynników wysokiej ceny danego produktu. Dlatego też, warto wykorzystać ten moment do zakupu wełnianego płaszcza, skórzanej kurtki, czy kaszmirowego swetra. 

Ale aby wiedzieć z czego dana rzeczy jest wykonana warto właśnie zgłębić wiedzę z metki. 

5

Nieznajomość prawa szkodzi – w przypadku zakupów także. Warto wiedzieć co nam, konsumentom prawnie przysługuje, a do czego prawa jednak nie mamy. 

  • ZWROT / WYMIANA:

Niestety, prawo nie pozwala nam dokonywać zwrotu lub wymiany rzeczy zakupionych stacjonarnie. Jednak, co raz więcej sklepów samodzielnie wprowadza możliwość dokonywania zwrotu i/lub wymiany w określonym terminie. Warto jednak przed dokonaniem zakupu upewnić się czy dana marka taką możliwość nam udostępnia;

W przypadku zakupów on-line, tak jak wspomniałem wyżej, przysługuje nam prawo zwrotu towaru lub wymiany, zazwyczaj w terminie do 14 dni od momentu zakupu.

  • REKLAMACJE:

Jeżeli wada produktu powstała do 12 miesięcy od momentu zakupu, domniema się, że towar był niezgodny z umową już w momencie zakupu, i w sytuacjach spornych, przy braku przekonywujących dowodów ze strony sprzedawcy sąd skłoni się do przyznania racji kupującemu.

2 lata to czas jaki z reguły przysługuje nam z tytułu gwarancji. Sprzedawca ma jednak prawo ustalić inny czas gwarancji, musi to jednak być jasno podane w oświadczeniu gwarancyjnym. Warto o to zapytać podczas zakupów.

Paragon nie jest dokumentem koniecznym do złożenia reklamacji. Po naszej stronie stoi obowiązek udowodnienia zakupu danej rzeczy w danym miejscu, co w przypadku odzieży nie jest takie trudne, bo wszystkie zazwyczaj mają metki pokazujące jakiej marki jest dana rzecz. W przypadku „sieciówek” nie musimy wcale reklamować naszych zakupów w dokładnie tym samym sklepie w którym dokonaliśmy zakupu.

Kiedy wymiana, kiedy naprawa, a kiedy zwrot gotówki? Reklamując towar nie możemy żądać zwrotu gotówki. Sprzedawca ma obowiązek doprowadzenia uszkodzonej rzeczy do stanu zgodnego z umową. Jeżeli jednak nie jest możliwa wymiana lub naprawa nie jest opłacalna wtedy możemy liczyć, że taka gotówka zostanie nam zwrócona.

  • BŁĘDNA CENA / TOWARY Z WITRYN SKLEPOWYCH 

Cena na metce jest ceną wiążącą. Jeżeli przy kasie okazuje się, że dany produkt kosztuje więcej mamy prawo żądać aby został nam sprzedany za cenę jaką widzimy na metce. 

Jeżeli w sklepie nie ma jasnej informacji, że towar z ekspozycji nie jest do sprzedaży, i co gorsza rzeczy na manekinach mają widoczne ceny to możemy uznać, że wszystko co znajduje się w sklepie (w tym na manekinach i witrynie) stanowi ofertę handlową. Odmowa sprzedaży, w tym wypadku nie jest zgodna z prawem.